Антикорупционният закон е „червената линия“ дали управляващото мнозинство има воля за истинска борба с корупцията. За да бъдем ние в мнозинството, то трябва да докаже политическа воля и да приеме този закон. Дори и ПФ, които не подкрепиха закона в комисия, знаят, че сега имаме исторически шанс да приемем този закон и да отговорим на очакванията на хората да се справим с корупцията.
Това каза в студиото на бТВ Димитър Делчев от ПГ на Реформаторския блок (ДБГ), член на правната и вътрешна комисии в парламента.
Депутатите да дадат знак, че не ги е страх, че ще бъдат разследвани за корупция, призова Делчев и не отрече, че се наблюдава страх от закона особено в тези народни представители, които са част от модела „Кой“ и са от партиите на статуквото.
На година губим до 19 млрд. лева от корупция, напомни Делчев и посочи, че идват президентските избори, гражданите ще видят кой не иска да има антикорупционен закон и ще накажат партиите, които не го подкрепят. Да видим дали АБВ ще подкрепи закона, имайки предвид големите им амбиции за президентския пост, коментира Делчев.
В програмната декларация за мнозинството, в коалиционното споразумение и в Стратегията за борба с корупцията е очертан пътят, каза той и добави, че законът мина с подкрепа в регионалната комисия, беше отхвърлен в комисията по корупция, където всички партии са с равна представителност, но все още не е разгледан във водещата правна комисия, нито в бюджетната, които, по думите му, ще го приемат.
Тази и другата седмица ще проведем консултации по закона, каза още Делчев и добави, че законът е белег за евроатлантическата ориентация на страната.
По отношение на сигналите Делчев посочи, че става дума за висшите етажи на властта, които вземат големите решения, както и че в момента в Наказателния кодекс има текстове за корупцията, защото тя е престъпление. Той подчерта, че подаването на неподписани сигнали е инструмент за хората, които се страхуват, включително от местните управници, кметове и хората с много власт. Това не са доноси, а са същите сигнали, които получават в ОЛАФ например, а в закона има гаранции, предварителни проверки за достоверност на информацията и изисквания за проверими факти и прилагане на документи, посочи Делчев. По думите му, става дума за овластяване на гражданите чрез сигналите и те трябва да бъдат приети в този вид, въпреки съпротивата, като допълни, че за Бюрото има разписан регламент как да борави с тях.
На въпрос за предсрочни избори, Делчев каза, че в момента не вижда такава перспектива, реформите се реализират, а кабинетът може да се разклати, само ако спре де си изпълнява програмата си. Правителството ще си изкара пълния мандат, то е много по-добро от предишното на Орешарски, посочи още реформаторът.