Председателят на Европейския парламент Йежи Бузек заяви за БНР, че е 100% оптимист, че България и Румъния ще бъдат приети в Шенген до няколко месеца. Днес евродепутатите ще обсъждат блокираното ни членство с представители на Европейската комисия и Европейския съвет, а утре се очаква да гласуват резолюция с призив решението да не зависи от националния популизъм. В навечерието на дискусиите Йежи Бузек препоръча на българските власти по-активен диалог с Холандия и Финландия, които, заради политически съмнения, свързани с корупцията, засега отказват да дадат подкрепата си.
„Всички технически критерии са изпълнени, всички знаем добре това и от тази гледна точка съмнения няма, но е много важно българското правителство да прояви активност и да обясни добре ситуацията на някои страни. Нормално е те да имат своите съмнения. В Европейския съюз е така - когато се обяснява стъпка по стъпка, накрая нещата се получават“, коментира Бузек.
Премиерът Бойко Борисов, който снощи откри заедно с Йежи Бузек изложба на тракийски златни съкровища в Европейския парламент в Брюксел, подчерта: „От април-май България пази европейската граница по всички шенгенски критерии, с хеликоптери „Пантер”-и, с най-добрите катери, най-добрите кораби, най-добрите топлинни камери. Всички, които дойдоха на проверки в България, казаха, че 100% са изпълнени критериите. С най-добрата техника в света днес ние охраняваме шенгенската граница. Само преди ден дадохме 150 млн. за последните френски хеликоптери. Във Франция няма такива да пазят тяхната граница. Аз съжалявам, но няма да е честно ние да пазим толкова добре границата, да харчим толкова много пари, а някой да се упражнява в реторика. Вярвам на тези мъдри мъже, които са в Европарламента, Еврокомисията и Европейския съвет, че ще отсъдят по направеното, по заслугите ни“.
Финландия и Холандия блокираха присъединяването на България и Румъния в Шенгенското безвизово пространство на срещата на Съвета по правосъдие и вътрешен ред миналия месец. Министрите не взеха решение и го отложиха за срещата на Европейския съвет този месец, но холандското правителство съобщи, че е малко вероятно да промени позицията си. Разширяването на Шенген изисква единодушно съгласие на страните-членки.