Last news in Fakti

12 Октомври, 2011 18:00 1 122 0

Газовата връзка с Румъния тръгва в началото на 2013

  • румъния-
  • българия-
  • газ-
  • трайков-
  • газова връзка
Газовата връзка с Румъния тръгва в началото на 2013 - 1
Трайчо Трайков и Йон Аритон - Снимка: Пресцентър на МИЕТ

Междусистемната газова връзка България-Румъния ще започне да работи от началото на 2013 г. Това стана ясно по време на срещата днес (12 октомври) между министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и неговия румънски колега – министъра на икономиката, търговията и бизнес средата Йон Аритон. Двамата разговаряха в Букурещ, където се проведе съвместно заседание на правителствата на двете страни, съобщиха от енергийното министерство.

"Булгартрансгаз" вече проведе открита процедура по ЗОП за предпроектно проучване на наземната част на връзката. Българската компания и румънската "Трансгаз" са постигнали споразумение подводната и румънската част на трасето да се проучват след избор на изпълнител по румънското законодателство, стана ясно на срещата. Вече е приключило набирането на оферти за проектиране и изграждане на прехода на р. Дунав. В момента тече оценка на получените предложения.

Изграждането на междусистемни връзки със съседните държави е важна част от стратегията на България за диверсифициране на енергийните източници и повишаване сигурността на снабдяването, каза министър Трайков по време на разговорите.

Двамата с министър Аритон обсъдиха и перспективата за изграждане на хидроенергийни комплекси по р. Дунав. Малко по-късно в Букурещ двамата министри подписаха меморандум за сътрудничество, който дава старт на съвместните действия за проучване на възможностите за реализиране на проекта. Транспортните министерства на двете държави са съгласували и бъдещи проекти за мостове между България и Румъния. Пред нас стои задачата да съвместим тези проекти, които имат икономически смисъл както за двете държави, така и за региона, каза министър Трайков.

Обединяването на електроенергийните пазари между България и Румъния също бе тема на разговора между министрите Трайков и Аритон. Румънската страна е предложила на България два алтернативни варианта за обединяване на електроенергийните пазари. Във всички сценарии за създаване на електроенергийна борса в България е предвидено активно сътрудничество с румънските "Обком" и "Транселектрека", каза министър Трайков.

Двамата с Йон Аритон обсъдиха и перспективите пред проучванията за шистов газ в Европа. На румънска територия се намира част от геоложкото образувание, чийто потенциал ще бъде обект на изследване и в България. Румънската страна има мащабно проучване по темата, представено на европейско равнище, информира министър Аритон. И двамата министри се съгласиха, че евентуалните алтернативни залежи са източник на енергийна независимост и сигурност на енергоснабдяването.

Съвместните действия на България и Румъния за изграждане на междусистемна газова връзка и за обединение на електроенергийните пазари бяха включени в политическата декларация след съвместното междуправителствено заседание.

Изграждането на междусистемната връзка Русе – Гюргево се реализира съвместно от "Булгартрансгаз" ЕАД и румънската "Трансгаз" СА. На двете компании е отпусната безвъзмездна финансова помощ по Европейската енергийна програма за възстановяване в размер на 8 929 000 евро.  Общата стойност на проекта е 23 823 836 евро. Реверсивната връзка е с обща дължина 25 км, от които 15.4 на българска територия и 2.1 км подводен преход през р. Дунав. Максималният капацитет на интерконектора е 1.5 млрд. куб. метра годишно.

Румъния е един от водещите външнотърговски партньори на България. През 2010 г. Букурещ заема трето място по износ и четвърто по внос в нашата страна.Стокообменът със северната ни съседка през миналата година достига 2 777 732 000  евро, което е 43% увеличение спрямо 2009-а. За първите шест месеца на тази година взаимната търговия достига 1 609 970 000  евро. Търговското ни салдо е положително за България. През периода 2000 -2010 г. румънските инвестиции в България са 200 млн. евро по данни на БНБ. Сред водещите румънски инвеститори в нашата страна са "Ромпетрол", "Петром" ОМВ, "Поликолор", "Домо", "Мобексперт" и други.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА