Омбудсманът Мая Манолова ще изпрати препоръка до кмета на Стара Загора Живко Тодоров и до председателя на Общинския съвет Емил Христов, в която ще настоява да бъдат предприети незабавни действия за спиране на строителството в парк „Бедечка“.
По-рано през деня омбудсманът се увери на място какво е състоянието на парка. В момента там се изграждат пет кооперации, а текат подготвителните дейности за още три.
„Това, за което ще настоявам след последното решение от 29 септември т.г. на Общинския съвет в Стара Загора, е да предприемат необходимите действия за промяна в Общия устройствен план и в Подробния устройствен план като наложат строителна забрана за издаването на допълнителни и последващи строителни разрешения, респективно за реализирането на още строежи в парка“, категорична е Мая Манолова.
„Проучването ми в общината показва, че напоследък има още 5 подадени заявления и искания за издаване на строителни разрешения, има и такива, които тепърва ще минат в тази процедура. Ако Общинският съвет изпълни своето решение, би следвало да се прекрати изобщо издаването на повече строителни разрешения и продължаване на строителството в този наистина уникален парк“, каза още омбудсманът.
Манолова беше категорична, че ще подкрепи гражданите на Стара Загора, изразили позиция за запазването на зелените площи в парк „Бедечка“. Тя каза, че хората са я потърсили за съдействие, тъй като са били заплашвани с физическо насилие – „пръсване на мозъка“, както и че ще им бъдат запалени домовете и автомобилите.
„Това е абсолютно недопустимо, смятам, че мутренските години останаха назад в миналото", отсече Манолова.
„Аз като омбудсман ще сезирам правозащитните органи да бъдат взети мерки гражданите да не бъдат притеснявани и заплашвани, само защото имат кураж да защитават гражданската си позиция“, обеща тя.
Омбудсманът бе днес в областния град за изнесена приемна, където заедно с експерти на институцията се срещна с 50 граждани от Стара Загора и региона.
По думите й, статистиката на жалбите за областния град се е увеличила два пъти спрямо предходния период. От 1 януари т.г. регистрираните жалби на старозагорци са 246 бр., спрямо 170 за миналата година. Хората търсят съдействие от омбудсмана основно срещу монополни дружества и доставчици на обществени услуги.