Омбудсманът Мая Манолова призова председателя на Народното събрание Цецка Цачева да включи в програмата на парламента в четвъртък гласуването на мораториума върху строителните работи в парк „Бедечка" в гр. Стара Загора.
„Мисля, че последният ден на 43-тото Народно събрание би следвало да бъде белязан с разглеждането на законопроекти, които са важни за хората, които защитават природата в България, които защитават бъдещите поколения. Съдейки от програмата обаче, е ясно, че по-важни са концесиите“, отсече омбудсманът.
Днес Мая Манолова се срещна с представителите на инициативния комитет в защита на парк „Бедечка“ от застрояване и пое ангажимент да препоръча на кмета на Стара Загора Живко Тодоров да направи публично достояние всички становища, свързани с общественото обсъждане на общия устройствен план (ОУП) като бъдат качени на сайта на общината.
„Смятам, че е нормално едно обществено обсъждане на устройствен план да става при условията на пълна публичност и прозрачност“, аргументира се Манолова.
Тя бе категорична също, че заседанието на Експертния съвет, което ще се проведе другата седмица, трябва да бъде открито за граждани. Омбудсманът обеща да изпрати експерти и юристи от институцията да проследят не само заседанието, но и доказателствата на представителите на инициативния комитет за отправени към тях заплахи и обиди.
"И при необходимост ще сезирам прокуратурата", подчерта Мая Манолова.
По-рано през деня тя се срещна с близо 300 жители от селата Бели бряг и Трояново. Хората се жалваха срещу принудителното им изселване с цел разширяване на добива на въглища в региона от „Мини Марица-изток“ и ниските обезщетения, които получават срещу „заграбените“ по думите им имоти и земеделски земи.
Манолова начерта план за действие в защита на техните права, като първа точка посочи срещата, която ще направи с представители на Европейската банка за възстановяване и развитие, кредитор на въгледобивния комплекс, именно по проекта за изселване и обезщетяване на населението.
„Това трябва да се случи по европейски правила и стандарти, които важат за всички страни от ЕС", подчерта Манолова.
След срещата с представителите на банката омбудсманът ще поиска среща и с новия министър на енергетиката, без значение, че е служебен, защото „мините са държавно дружество, а проблемите на хората не търпят повече отлагане“, каза общественият посредник.
„Ще настоявам да се включат и представители на Българския енергиен холдинг, на ръководството на „Мини Марица-изток“, на община Раднево и на местните хора — от инициативния комитет, кметовете на Трояново, Бели бряг, на съседните села“, допълни още омбудсманът.
Манолова беше възмутена, че проблемът на хората се замита от няколко правителства и шефове на „Мини Марица-изток“, прехвърля се от министър на министър и „от чекмедже в чекмедже“.
„Събрах много документи, за това как се оценяват триетажни къщи от по 400 кв. метра застроена площ за 30 000 лв. За това как кирпичени къщи се оценяват по-скъпо от масивни къщи, строени преди 15 г. За това как се крият оценките на лицензираните оценители, които трябва да кажат колко струва един имот, за това колко обидно ниски са сумите за него. Реално мините изземват територията, земите и живота на хората, без по никакъв начин те да бъдат адекватно възмездени. Факт е, че този проблем се точи не просто с години, а от десетилетия. Има международни стандарти и правила, за това как хора при неотложен национален интерес трябва да бъдат преселвани и как може да бъде, образно казано „заличено“ едно място. То може и да бъде „заличено“, но живота на хората трябва да продължи с всички нормални изисквания за тях и техните семейства“, категорична е Манолова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 кроко
21:00 25.01.2017
2 Нинова
11:09 26.01.2017