Организацията на Фетхуллах Гюлен има структури в много държави, включително и в България, заяви турският посланик у нас Сьолейман Гьокче.
Според него това деяние е целяло да потъпче конституционния ред в страната и Гюлен чрез своята организация е планирал и извършил това. Гьокче каза още, че това е организация, която следва култ към личността на лидера, изискваща пълно подчинение.
"Гюлен не е мирен ислямистки изследовател, както много хора се опитват да го представят. Аз съм готов да коментираме по-подробно това. Тази организация има последователи - ученици на това лице. Това е една глобална организация с глобални амбиции за власт и господство", обяви посланик Гьокче.
Той визира структурите на организацията не само в училища, но и в неправителствени организации, лобистки организации, банки, бизнес организации, медии.
В изложението си той посочи, че ФЕТО разполага със свои организационни структури в 150 държави по света, включително и в България и изтъкна, че турската държава разполага с доказателства за това. Така организацията на Гюлен разполагала с 300 училища в САЩ, университет в Албания и Румъния.
Относно връзките между терористичните организации, Гьокче припомни, че Турция е издала ограничителна заповед за достъп на 53 хиляди чуждестранни бойци терористи. По думите му почти всички са граждани на страни от ЕС. Така са били заловени и депортирани близо 6 000 души, сред които и атентаторите от Брюксел, тези които извършиха терористичния акт в метрото в Санкт Петербург, както и терористите от Париж.
Турският посланик отбеляза, че властта в Турция се опитват да постигнат точния баланс между свободите и нуждата от сигурност и са решени да укрепят своите демократични основи, борейки се с враговете на демокрацията с още повече демокрация.
Гьокче даде пример, че е създадена анкетна комисия, която разгледа жалби срещу неправомерно задържане и уволнение. Според него би било грешно опитът за преврат в Турция преди година да се характеризира като военен, а става дума за тайна организация от терористичен характер, проникнала в различни структури.
Посланикът обясни, че се води разследване срещу 169 хиляди души. Около 50 хиляди от тях са били задържани и арестувани и срещу тях е започнало съдебно производство. Останалите от разследваните лица бяха освободени, тъй като се сметна ,че срещу тях няма достатъчно доказателства за повдигане на обвинение, заяви той. По думите му не са верни съобщенията за стотици хиляди арестувани.
В отговор на въпрос той беше категоричен, че турското правителство не подпомага български партии.
Още по време на изборите у нас от Анкара отхвърлиха обвиненията, че призовават да се гласува за ДОСТ, въпреки че лично посланикът влезе в кадър на техен президборен клип, а и имаше няколко такива изказвания от високопоставени членове на турското правителство.