Отидете към основна версия

1 038 1

ГЕРБ „за“ 6-месечен мораториум за шистовия газ

  • шистов газ-
  • проучвания-
  • добив

ГЕРБ ще подкрепи мораториум за проучване и добив на шистов газ до приемането на изрични текстове в закона за околната среда, които регламентират изготвянето на Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) на тази технология. Това обяви депутатът от управляващата партия Валентин Николов по време на извънредно заседание на парламентарната Комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм.

Комисията обсъжда на първо четене законопроект за забрана на проучване и добив на шистов газ, внесен от Сергей Станишев и група народни представители от БСП и две проекторешения – на "Атака“ за налагане на мораториум върху проучванията и добива на шистов газ на територията на България и на РЗС за забрана на добива на шистов газ и прилагането на метода на хидравлично разбиване и сходни на него методи при проучване и добив на нефт и природен газ на територията на България.

Най-близо до позицията на ГЕРБ било проекторешението на РЗС с вариант за шестмесечен мораториум или до уреждане на нормативна база, която третира проучването и добива на шистов газ, каквато в България сега липсва.

„В петък, по наша покана и по покана на г-жа Цачева, бяхме поканили Инициативния комитет за протеста срещу метода за добив на шистов газ. Нашата парламентарна група по презумпция подкрепя всички наши министри и тяхното мнение във всеки един въпрос, но има пропуски“, смята Николов. „Напрежението сред обществеността трябва да предизвика и нашата реакция. Поел съм ангажимент и ще го изпълня – текстовете, предложени от Инициативния комитет, да бъдат вкарани и гласувани от нашата комисия”, каза той.

„Няма две мнения, че ако има безопасен метод за проучване и добив, трябва всички да сме „за” това да се случи. Когато има проблем с метода, трябва да има такъв мораториум, докато се предложат текстове, които да дават безопасност на околната среда. Ще предложа текстовете на Инициативния комитет, градени върху решението за мораториум на Яне Янев и група народни представители. Законопроект трябва да се изготви от най-малко 2 министерства. Методите са специфични и трябва експертно мнение“, посочи Николов. 

„На г-н Сидеров искам да кажа, че това не би удовлетворило нито Инициативния комитет, нито хората. То е само от 1 точка и не дава юридическа дефиниция. Решението за мораториум на г-н Янев доста съвпада с текстовете на Инициативния комитет. Това съвпада и с нашите ангажименти и разбирания – да се предложат текстове от Министерски съвет, с които околната среда да бъде защитена. Приемайки тези текстове, мораториумът ще падне”, каза още депутатът от ГЕРБ.

Шефът на парламентарната комисия по икономика и енергетика Мартин Димитров коментира преди заседанието, че трябва да се избира между две тези -  едната е страхът, че може да се навреди на природата, а другата- енергийната независимост на страната. "Но, когато една технология е още експериментална, аз съм против правенето на експерименти на територията на България. Защото има други страни, с места по-подходящи за експерименти. Аз съм "за" приложение на утвърдени технологии. Трябва да се намери технология, която да не води до рискове за българската природа. И, когато сме сигурни - разбира се шистовият газ може да бъде използван и ще е начин за постигане на енергийна независимост", заяви Мартин Димитров пред БНР.
 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини