20 униформени са участвали в специализирана акция на МВР в село Мировяне, за която семейство се оплака от изключително грубо задържане и отношение към тях, предаде БГНЕС.
При акцията са намерени 5 кутии цигари без бандерол. Това каза началникът на Второ РПУ-София главен инспектор Красимир Кръстев.
В акцията, според началника на 2-ро РПУ, не са участвали служители на ГДБОП. Той обясни, че тя е по повод досъдебно производство за съхранение и разпространение на акцизни стоки. То е срещу неизвестен извършител. Главен инспектор Кръстев преди да признае, че са намерени само 5 кутии цигари без бандерол, определи намереното в резултат на акцията като "незначителен брой".
След като призна, обясни, че "често се случва такова нещо". Действията по акцията са били съгласувани с правораздавателните органи.
Сигналът, по който е започнато досъдебното производство е подаден преди един месец и половина. Последната седмица са били наблюдавани евентуалните извършители. Бащата и майката от семейство Начкови – Малина и Петър, са били задържани вчера в автомобил близо до централния вход на "Илиянци" на бул. "Рожен".
Главният инспектор обясни, че той самият е бил там в момента, в който са задържани. Кръстев каза, че униформените "ясно и високо" са се легитимирали като служители на МВР. Мъжът в колата обаче не се е подчинил и затова се е наложило униформените да използват физическа сила, за да го извадят от колата. Кръстев обясни, че силата е била "дотолкова, за да го изведат, да се улесни поставянето на белезници".
Бащата и майката не са били задържани пред къщата им в село Мировяне, защото когато колата излизала от къщата, била със заскрежени стъкла и униформените не са имали видимост за това кой е вътре в колата. Униформените са ги проследили до "Илиянци" и са ги задържали там. Майката и бащата били отведени в местното районно управление, като след отпадането на необходимостта и снемане на обяснения, били освободени. Претърсвания били извършени и в жилището им в с. Мировяне.
Главен инспектор Кръстев предполага, че ще има служебна проверка и тя ще покаже дали има превишаване на правомощията от страна на униформените.
При обиска на къщата в село Мировяне, не е била разбита врата, каза началникът на Второ РПУ. Той обясни, че къщата е с много затруднен достъп и самото място е било трудно за наблюдение. Категорично отрече да е имало каквато и да било сила, употребена срещу майката.
Отрече да са държали дъщерята Габриела дълго време по потник и гащи. "Дъщерята Габриела не отвори по гащи и потник", посочи главният инспектор. Той отрече и да са знаели, че едната от дъщерите Ралица Начкова е имала страница във Фейсбук "Аз НЯМА да гласувам за Бойко Борисов и ГЕРБ!".
Кръстев е категоричен, че не отговаря на истината евентуална връзка между акцията и активности във Фейсбук или Интернет. Той посочи, че бащата е обвиняем от 2010 г. отново за акцизни стоки. В никакъв случай сигналът не беше фалшив, категоричен е Кръстев.
„Вчера ми се обади едно разтревожено младо момиче в офиса и ми каза, че нейните родители в момента присъстват на обиск в собствения им дом, където търсят забранени от закона неща. След това момичето ми се обади и ми съобщи, че родителите са отведени в районно управление на полицията", разказа за радио „Дарик“ адвокат Марин Марковски.
Той добави, че синът му - Димитър Марковски, който също е адвокат, веднага е отишъл в полицията, а той отишъл в прокуратурата, за да провери дали има нареждане на прокуратурата или пък процесуални актове за образуване на досъдебно производство.
„15 минути след задържането им Петър и Марина бяха освободени. Поне в чисто юридически план тези хора не са застрашени с никакво обвинение", каза още адвокатът за радио „Дарик“ и добави: „Това, което усложнява конкретния случай, е, че според семейството, а аз мога да им вярвам най-спокойно, те са били жертва на полицейско насилие“.
Петър Начков твърди, че в момента на задържането е бил съборен на земята, че са му вързали ръцете отзад, бил е бит, ритан. Малина Начкова също е била завързана с белезници, вкарана грубо в колата, не са й давали да мърда.
„В къщата на семейството е имало още един приятел на тяхната дъщеричка, който също е бил съборен на земята и вързан с белезници. Оказа се, че има счупени някакви части от врата, което говори, че в къщата са влезли много грубо. По думите на Начкова той е дал ключовете на полицаите и това не е било необходимо да става", каза Марин Марковски.