Подписът за ACTA е под условие и това трябва да е ясно на гражданите, но ако не бъде ратифицирано това споразумение от Народното събрание, ACTA няма да действа в България, поради което не се налага аз да оттеглям подписа си. Това заяви пред бТВ министърът на икономиката Трайчо Трайков. „Подписът за АСТА е със „симпатично мастило" и ако не го подпишем до март 2013 г., той ще изчезне", поясни той.
Оттук нататък това, което следва, е нов законопроект. Пак аз като търговски министър трябва да подготвя проект на ратификация, в който можем да включим нашите резерви. По аналогия с прецеденти по ратифициране на международни споразумения, към които се присъединява България, в процеса на ратификацията могат да бъдат внесени резерви. Така че ако има неща, които в текстовете притесняват обществото, правителството, парламента, сега вече ще бъде моментът те да бъдат прецизирани, подчерта Трайков.
Трайков уточни, че преговорите по ACTA са започнали през 2007 г., 2010 г. Европейския парламент приема резолюция, с която потвърждава съгласието си по тези текстове и оттогава на сам те стоят на сайта на ЕС, а чак сега се подписва от държавите-членки.
„ACTA касае много повече неща от филми и музика", категоричен е икономическият министър. Целта на споразумението е и другите да се придържат към високите стандарти, каквито са в ЕС. ACTA не предвижда промяна в нашето законодателство и нови изисквания за нас и ЕС, а за трети страни извън съюза, добави Трайков.