За осма поредна година в кюстендилското с. Шишковци се състоя международният фестивал "Балканска черга". Той събира занаятчии, майстори в кулинарията, певци и танцьори от трите съседни страни - България, Македония и Сърбия.
"За пореден път "изтъкахме" балканска черга, съвместно с партньорите ни от съседните държави. Фестивалът "го разстиламе" по традиция в селото, известно като "селото на Майстора", където Владимир Димитров е създал едни от най-известните си произведения", каза за БТА Борислав Крумов, един от организаторите от сдружение "Роден край".
Над 2500 бяха тазгодишните изпълнители във фолклорния фестивал, които се изявиха на сцената до края на фестивалните дни. Паралелно с певческото и танцовото изкуство, във фестивала участваха и занаятчии от трите съседни страни. През тази година във фестивалните дни се представиха и майсторите на зелници - традиционно печиво и за трите държави.
Осемдесет метрова черга от зелници подредиха участниците в инициативата. На чергите /общо три на брой/ бяха наредени над 200 зелника, пити и сладки изкушения, изработени от майстори-пекари от България, Македония и Сърбия.
"Представени бяха зелници от Струмица /Македония/ и от Босилеградско /Сърбия/, както и родни печива. Всеки можеше да опита това традиционно ястие за Краището, а при желание и да участва в приготвянето му", разказа Борислав Крумов. Зелниците се изпичаха на място - в печка или на огнище, по стара традиция.
"Цялото това нещо беше достойно и за рекорд на Гинес", коментират организаторите.
През тази година беше направена демонстрация и на "гозбите на баба" - ястия, приготвяни по стари рецепти от региона. Това ставаше в обособена шатра, където беше монтирана и автентична готварска печка на дърва, на която се правеха демонстрациите.
За първи път сред занаятчиите тази година участва и майсторка на плетени кошници, кашпи и сувенири, направени от вестници. Тя използва стара технология за оплитане, но вместо пръчки, сплита вестници, направени на тънки фунийки, които след това се заздравяват и боядисват. "Точно нейната техника показва, че старите занаяти не са забравени, но са видоизменени в новия свят", обясниха организаторите.
"Идеята на фестивала е на една обща черга в Шишковци да могат да седнат българи, сърби и македонци", казаха още организаторите. Те допълниха, че по време на фестивалните дни са представени и много други изненади. Състояха се и конкурси за най-добра домашна ракия, турнир по борба, дърпане на въже.
Освен традиционните за фестивала демонстрации на стари занаяти, изложения на тъкани черги от региона на Краището и базар на селскостопанска продукция от региона, през тази година акцентът беше приготвянето на зелника.