Българското бюро “Зелена карта” е направило опит да разсрочи задълженията ни по пътни произшествия в чужбина, причинени от коли с наши номера, съобщи в. „24 часа”.
Шестима души - представители на бюрото, на Асоциацията на застрахователите и на компании, продаващи автомобилни застраховки, тези дни са пътували до Брюксел, където е седалището на международното бюро “Зелена карта”. Там били приети от председателя Жан Зенерс. Отговорът, който получили, засега не бил обнадеждаващ - той ги уведомил, че разсрочване на дългове е в разрез с правилата. Все пак Зенерс обещал да запознае управителния съвет с българското предложение. България трябва да реши проблема с мониторинга над бюрото до март. Ако това не се случи, наложената мярка може да застраши влизането ни в Шенген и по суша.
Заради дълговете на родни застрахователи от края на миналата година нашето бюро е поставено под наблюдение, а председателят му Орлин Пенев подаде оставка и все още няма избран наследник.
Припомняме, че мониторингът беше наложен на 1 декември. В писмо от Съвета на Бюрата, подписано от генералния секретар Грит Флоре, е изпратено на 7 декември. То е получено в България на 10 декември.
Санкцията е наложена от Съвета на бюрата "Зелена карта" заради неплащане на щети от катастрофи с български автомобили в чужбина. На този етап страната остава в гаранционната схема и проблемът няма да засегне водачите, които пътуват зад граница.
Националното бюро „Зелена карта“
трябва да внесе гаранция от 20 млн. евро до 31 март 2019 г.
Ситуацията на застрахователния пазар създава висок риск за негативно развитие (фалити) в кратко до средносрочен период. Националното ни бюро е длъжно да внесе гаранция във възможно най-кратки срокове, но не по-късно от 31 март 2019, както и да сключи презастрахователен договор. Чиято стойност се оценява на около 20 млн. евро.
Все още не е ясно дали тези нови мерки няма да доведат ново повишаване на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност".
Освен това Националното ни бюро трябва
да предоставя месечен отчет за напредъка по създаването на посочените по-горе финансови гаранции,
както и да продължи да предоставя месечните финансови отчети на Комитета за наблюдение и всяка друга информация, която Комитетът може да изисква междувременно, се посочва в писмото на Грит Флоре до българските му колеги.
Грит Флоре посочва, че решението за налагане на мониторинг на България е взето в интерес на системата „Зелена карта“ и на Национално бюро на българските автомобилни застрахователи. Оставаме на ваше разположение за евентуално сътрудничество, което може да ви бъде необходимо при изпълнение на решението, завършва Грит Флоре.