Отидете към основна версия

1 443 0

В Сопот ще търсят истината за Пречиствателна станция

  • пречиствателна станция-
  • сопот-
  • временна комисия

Групата на ГЕРБ в ОбС Сопот внесе предложение за извънредната сесия утре /10 април/ временна комисия да разгледа подробно пълната документация по проекта за пречиствателната станция и да излезе с доклад има ли виновни лица, заради които на Общината е наложена финансова корекция от 4,5 млн. лв. Това съобщи на пресконференция в Пловдив председателят на ОбС Сопот Мариана Кацарова, която свиква сесията и по чиято покана в нея утре ще участват министърът по европейските финдове Томислав Дончев и зам.-министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.

„Смятам, че съветниците трябва да чуят директно от Управляващия проекта орган кое е наложило финансовата корекция и има ли нарушения при изготвянето на критериите за обществена поръчка за избор на фирма-изпълнител“, каза Кацарова.

По думите й, на консорциума, спечелил поръчката, досега са изплатени около 10 млн. лева за изграждането на Пречиствателната станция и по документи остават малко повече от 7 млн. лв., за част от които фирмата вече води съдебни дела. „Община Сопот не разполага с такъв ресурс и за да го набави, ще трябва или да тегли кредит от Фонд ФЛАГ, или да влезе в обичайната процедура за избор на финансова институция, от която да тегли заем“, обясни председателят на ОбС. И в двата случая става въпрос за много тежко решение, за което отговорност ще трябва да поеме настоящият ОбС.

Проблемът, според Кацарова, е че на фона на бюджет на общината от 5 млн. 300 хил. лв., финансова корекция на проекта за 4, 5 млн. лв. и дело от фирмата-изпълнител, Община Сопот е поставена пред финансов колапс.

„По времето, когато е обявена обществената поръчка и е сключван договора, не ГЕРБ е била в управлението“, подчерта Мариана Кацарова. На въпрос на журналисти какво е направено, за да не се стигне до финансова корекция, тя обясни, че по време на изпълнение на проекта предишният ОбС не е получавал пълна информация за отношенията с фирмата и с управляващия орган, а кметът е уверявал, че исканата корекция не е санкция. В крайна сметка се е оказало, че общината като бенефициент не е използвала разписаните правила, за да възрази срещу корекцията.

„До септември 2013 година ние трябва да сме се разплатили. Ако не го направим, може да се наложи 100 % корекция и вместо 4, 5 млн. лв, да трябва да платим близо 18 млн. лв. Ето затова хората в Сопот са притеснени, а общинските съветници – два пъти повече“, обобщи Кацарова. По нейна информация, в момента по случая тече проверка от Изпълнителната агенция Одит на средствата от ЕС (ОСЕС).

Според предложението на ГЕРБ, временната комисия трябва да бъде с мандат от 1 месец и да бъде съставена от 7 члена като в нея да влязат представители на всички политически сили, коалиции и независими съветници.


 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини