Медицински сестри излязоха на национален протест в редица градове на страната. Исканията на здравните работници са увеличение на заплатите в сектора и подобряване на условията на труд.
В София сестрите се събраха пред сградата на Министерството на здравеопазването, предаде БГНЕС.
Една от тях е Румяна, която в момента не работи като сестра. Тя отглежда детето си, но казва, че е дошла тук, защото хиляди нейни колежки работят за 500 – 600 лв. денонощно.
„Ако г-н премиерът и г-н министърът са съгласни, че ние можем да работим така, ние не сме съгласни”, посочи тя. Жената беше с детето си и каза, че ако не им обърнат внимание, тя вече е направила постъпления да кандидатства в Германия за работа.
„Ако не постигнем нищо, аз съм поредната на Терминал 2”, заяви Румяна и допълни, че всяка нейна втора колежка си мисли за това.
В Благоевград двадесетина медицински сестри от ЦСМП и МБАЛ-Благоевград също излязоха на протест с искане за достойно заплащане на труда им. Демонстрацията им се състоя в обедната почивка. Медицинските сестри си размениха мартенички, а на реверите им бяха поставени лентички „Протест“, предаде БГНЕС.
В Пловдив над стотина медицински сестри и акушерки се включиха в националния протест за по-високи заплати на средния медицински персонал. Те бяха подкрепени и от лекари, а на място към каузата им се присъедини и КТ “Подкрепа”.
Това не е първият протест на медицински сестри в Пловдив за тази година, през януари 42 сестри от МБАЛ “Св. Мина” в Пловдив подадоха едномесечно предизвестие за напускане, ако не им бъдат повишени заплатите, които са само с 20 лв. над минималната. По същото време протестира и персоналът на МБАЛ в Карлово и отговорът на правителството беше да отпусне средства, за да може от 1 януари 2019 година заплатите на медицинските сестри да бъдат минимум 900 лв. След известен срок време стана ясно, че това почти никъде не се спазва, затова днес протестът вече е на национално ниво.
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев разговаря с част от протестиращите медицински сестри.
„Първото нещо, което направих в Министерството на здравеопазването, беше да поискам анализ за състоянието на човешкия ресурс в системата, защото той е най-важен за функционирането ѝ. Аз и екипът ми сме убедени в това, имаме подкрепата и на правителството, доказателство за което е решението на Министерския съвет да отпусне допълнителни 30 млн. лв., с които приоритетно да бъдат увеличени заплатите на медицинския персонал и най-вече тези на професионалистите по здравни грижи“, заяви той на среща с представители на протестиращите медицински сестри, цитиран от БГНЕС.
„На лечебните заведения са изпратени разчетите на средствата, които те ще получат през тази година по линия на Националната здравноосигурителна каса. Изпратили сме им данните за средствата, които ще бъдат отпуснати от Министерството на здравеопазването, в т.ч. е и допълнителният ресурс от 30 млн. лв.“, посочи министър Ананиев. Предстои ръководствата на болниците и синдикатите по места да постигнат консенсус за увеличаването на работните заплати. „Поемам ангажимент да съдействам това да се случи бързо, за да видим какво договаряне е постигнато и с колко са увеличени възнагражденията спрямо определените начални основни заплати в колективния трудов договор за специалистите по здравни грижи“, допълни още здравният министър. Двете страни се споразумяха това да се случи в срок от 20 дни. Министърът обеща на протестиращите, че веднага след като разполага с анализите ще ги запознае с данните и с последващите мерки, които МЗ ще предприеме.
Министър Ананиев обясни, че ще се срещне с директорите на всички болници с над 50% държавно участие в капитала, както и там, където е необходимо, ще разговаря с кметовете на общини, за да бъде процесът финализиран по-бързо.
По отношение премахването търговския характер на лечебните заведения Ананиев коментира, че екипът му споделя същото убеждение. Идеята е болниците да станат non-profit, което означава в случай на реализирани повече приходи от разходите, разликата да бъде реинвестирана в здравната система.