Целият дебат около Националната стратегия за детето, чисто емоционално ме натъжи. Някой нещо казва, а други му вярват и си изковават една изключително агресивна философия. Кой прочете Стратегията? Всеки родител трябва да я познава. Стратегията непрекъснато говори за детето в семейството, но семейството и детето не присъстват отделно, а това е нещо върху, което трябва да се говори'', това заяви психоаналитикът д-р Огнян Димов в предаването ''Честно казано с Люба Кулезич'' по ТВ Евроком.
''Тази стратегия е нещо повече от необходимо, тя е база за един голям дебат. Когато детето има проблем, това значи, че семейството има проблем, но това отказва да се признае. Първото ми несъгласие към стратегията е, че не може да се изключва наказанието. Трябва да го има за да може да влезе детето в някаква рамка, иначе става дивак'', сподели Димов.
''Психиатърът, с който работя ми сподели в нашия последен разговор, че всъщност един от случаите, който преди години придоби много голяма популярност, майка, на която са и взети децата в чужбина, всъщност това е една душевно болна жена, която е правила истерични кризи, скачала е през балкона и е пребивала децата. Защо не казваме това? Колко журналисти отидоха в норвежката социална система и се запознаха с един от тези случаи''? Това запита д-р Огнян Димов.
Последното, което не приемам е уклона към ''позитивното възпитание'', да се казва на всичко ''да''. Детето да има права, детето да води, къде да води детето? Това, което ме натъжава, е че дебатът е абсолютно невъзможен. След като масово се излиза на улицата, има някакви искания деца да не ходят на училище, да няма ваксини. Фактът, че се реагира толкова болезнено, означава, че вътре в нас нещо е докоснато. Кой седна и прочете тази стратегия, кой предложи смисления дебат? Спре ли разговорът, започва агресията'', констатира психоаналитикът д-р Огнян Димов.