16-годишният ученик от Пловдив, който е обвинен за подготовката на терористичен акт в града под тепетата, не е зарибяван от ИДИЛ с пари както ромите в Пазарджик. Това каза в интервю за сутрешния блок „Денят започва“ на БНТ арабистът Владимир Чуков.
„Очевидно семейството има някакъв проблем. Има нещо, което го е тормозило, има нещо, което очевидно го е тласнало да влезе в някакъв друг свят. Защо например т. нар. вербовчик се оказва с по-голям авторитет, отколкото баща му“, добави той.
В четвъртък Апелативният спецсъд ще реши дали да върне в ареста 16-годишното момче. Обвиняемият не е длъжен да се явява в съдебната зала, възможно е той да бъде представляван само от адвоката си, за да се запази анонимността му. Разследващи и анализатори са единодушни, че момчето е вербувано идеологически, а не по характерния до сега начин чрез т. нар. "финансово зарибяване".
Кореспонденцията, която 16-годишното момче е водило с вербовчика си в чат - приложението на терористичната организация "Ислямска държава" е била на английски език. Съдържанието ѝ е анализирано от разследващите. Проучва се внимателно начина, по който вербовчикът се е свързал с детето. Не е изключено това да е станало чрез някой, който е от близкия кръг на момчето.
Чатовете се изследват подробно и от експерти, за да се установят причините за радикализацията на детето. Вероятно е те да се коренят в отчуждението от най-близката среда.
В голяма част от разговорите в "тъмното пространство" вербовчикът убеждава момчето да приеме исляма. От анализа на кореспонденцията се вижда, че 16-годишният ученик е бил интересен за терористичната организация заради познанията му в областта на химията и биологията, както и заради интелектуалните му качества.
Според експерти той е проучван, преди да бъде зарибен от вербовчика, за разлика от познатите ни до сега радикализирани, като имамите от обкръжението на осъдения Ахмед Муса в Пазарджик.
„Таргет групата е друга, това е повече от очевидно. Едната беше рекрутиране чрез маргинализация, т.е. финансово зарибяване. Там е ромският случай. Тук, обаче, очевидно не става въпрос за такъв случай, тъй като нямате финансов недоимък, а това е вече индоктриниране. Това са идеологически причини“, обясни проф. Чуков.
Това е готов камикадзе, добави той.
В последните години ИДИЛ привлича все повече подобни последователи.
„Киберспециалистите - пет момчета от Португалия, които са завършили в Англия, т.е. елита веднага отиде нагоре и се досещате, че битката срещу подобен тип силно индоктринирани хора, които очевидно не им е липсвала така финансова възможност е много по-трудна отколкото да се борите срещу пехотинците, онези, които бяха готови да се гръмнат“, заяви арабистът.
Именно петте момчета от Португалия създават мощната кибермашина на организацията. Вербовчиците са подбрани внимателно както във виртуалното, така и в реалното пространство и не могат да бъдат разпознати.
„Виждал съм обяви, в които се търсят експерти за т. нар. "батальон електронен джихад", които владеят включително и български. Всичките Балкански езици - румънски, български, унгарски, хърватски, всичко“, каза Чуков.
Според него е необходимо създаването на антитерористичен център, който да работи на всички нива по противодействие на радикализацията.