САЩ са си гарантирали вдигането на цената на изтребителите Ф-16 с нови 20 %. Това разкри в студиото на „Здравей, България“ по „Нова телевизия“ депутатът от БСП Румен Гечев.
Той посочи, че подписаният договор за Ф-16 е обиден и унизителен на България.
Румен Гечев посочи, че САЩ са си гарантирали дори и след изплащането на цялата цена на изтребители да имат възможност те да поскъпнат с нови 20%.
Единият път това може да стане с предизвестие за 10% оскъпяване и втори път с нови 10%, но без предизвестие. Как ви изглежда това, попита риторично Румен Гечев.
Той разкри, че в подписаният договор САЩ ясно са записали, че не дават никаква гаранция за доставените изтребители и за работата на техните системи и въоръжение.
Припомняме, че общата цена за шест едноместни и два двуместни изтребители Ф-16 е 1,256 милиарда долара. В тази цена е включено и наземното оборудване, както и тренажори за обучение на летателния състав. До 2023 година всички те ще бъдат доставен.
Депутатите гласуваха мандат за правителството да започне преговори със САЩ за закупуване на нови самолети F-16 блок 70 за Военновъздушните сили.
Решението бе подкрепено от ГЕРБ, ДПС, ВМРО.
Против бяха депутатите от БСП, НФСБ, "Атака" и "Воля". Волен Сидеров излезе от пленарната зала и не участва в гласуването. За гласуваха 130 депутати, против - 84.
Спорен бе и изборът за тип изтребител. На 2 януари 2019 г. от "Локхийд Мартин" в изявление, разпратено и до медиите, увериха, че изтребителите F-16 са най-добрият избор за страната ни.
В последния работен ден преди Коледните празници комисията към МО по избор на нов изтребител за българската армия завърши работа с доклад с препоръка за F-16.
Самият доклад не бе категоричен и препоръчваше разговорите по офертите да продължат. Въпреки това той бе внесен в Министерски съвет, предстои да отиде и в Народното събрание. Комисията препоръчва и промяна на методиката за избор на изтребители.
До 1 октомври в Министерството на отбраната три държави внесоха офертите си за общо четири типа бойни самолети. Преди това като пoтeнциaлни дocтaвчици бяха спрягани 7 cтpaни.
В последната работна седмица от миналата година и Gripen, и „Локхийд Мартин“ подобриха офертите към страната ни за закупуването на нови бойни самолети. Това беше и една от основните теми, на които бе посветена визитата на заместник-държавния секретар на САЩ Джон Съливан у нас. Преди това обаче стана ясно, че Lockheed Martin няма да може да ни достави изтребителите в срок.
Държавният глава Румен Радев остро разкритикува доклада на комисията към МО като "триумф на лобизма".
През месец май 2019 г. след като българска делегация замина за САЩ министър Каракачанов обясни, че България може да каже "не" на сделката. По-късно той заяви, че 1.8 млрд. лв. е само рамката на споразумението.
След това от военното министерство съобщиха, че Американският конгрес е одобрил сделката.