Ползотворният диалог и постигането на конкретни нови договорености между България и Туркменистан е в интерес на стабилността и предвидимостта в двустранните ни отношения. Това е заявил министър-председателят Бойко Борисов по време на разширената среща между официалните делегации на двете страни, съобщиха от пресслужбата на кабинета. Разговорът се е състоял в курорта "Аваза", непосредствено след края на Четвъртото заседание на Междуправителствената българо-туркменистанска комисия за икономическо сътрудничество.
Премиерът Борисов е акцентирал върху работата на Комисията, която по думите му има съществена роля за активизирането на връзките между двете страни. Според българския министър-председател, е от голямо значение ефективността на този механизъм за взаимодействие да се поддържа посредством редовното му свикване и изпълнение на постигнатите договорености. Борисов е посочил още, че засилването на контактите и взаимодействието между министерствата и институциите на двете страни е сериозна предпоставка за оползотворяването на съществуващия потенциал за сътрудничество между България и Туркменистан.
Министър-председателят Борисов е изтъкнал, че за страната ни Туркменистан е важен партньор в Централна Азия и в района на Каспийско море. По думите му икономическите отношения с Туркменистан са много перспективни, но са необходими повече стъпки за реализирането на потенциала на двустранната търговия и стокообмена. Като перспективни направления за взаимодействие Борисов е откроил насърчаването на сътрудничеството и подпомагането участието на представители на строителния сектор от двете страни в инфраструктурни проекти в България и в Туркменистан.
Заемайки четвърто място в света по резерв на природен газ, Туркменистан се нарежда сред важните партньори за гарантиране на енергийната сигурност и реализирането на проекти за диверсификация на източниците и маршрутите на доставка за природен газ за Европа. Българският министър-председател е акцентирал върху активната работа по изграждането на инфраструктурата за реализацията на проекта за газоразпределителен център "Балкан", в който би могъл да постъпва и природен газ от Туркменистан.
В рамките на срещата на двете официални делегации страната ни е изразила готовност за сътрудничество и в други сфери като транспорт, иновации, туризъм.