Юристите Ясен Тодоров (бивш член на ВСС) и Антон Станков (бивш министър на правосъдието) призоваха да не се политизира съдебната система и да се забрани външно финансиране на магистратски сдружения. В сутрешния блок на БНТ те коментираха темата покрай освобождаването на австралиеца Джок Полфрийман, смятайки че той не е трябвало да бъде освобождаван предсрочно. Полфрийман е излежал повече от половината си присъда, но няма категорични данни да се е поправил. Според двамата юристи точно обратното показват докладите на Софийския затвор.
"Всички казват, че съдебните решения не се коментират, но аз мисля, че българският съд е длъжник на българското общество и трябва да разясни някои въпроси", заяви Тодоров, а неговият събеседник Антон Станков допълни:
"Съдът винаги досега се е съобразявал с мнението на затвора и според мен е недопустимо да постановят такова определение, при положение, че има седем страници негативна оценка от Софийския затвор за Полфрийман. Това е в разрез с практиката на съдилищата."
Тодоров направи призив към народните предствители да направят промяна в закона, за да се забрани външното финансиране на магистратски сдружения.
"Такова предложение имаше 2017. Тогава се занимавахме със заплатите и бонусите на магистратите, но позволихме да се разяжда съдебната система отвътре", възмутен е той.
На въпрос как ще повлияе обществения отзвук на случващото се, Тодоров коментира, че никой съдия не носи персонална отговорост. "Той не може да бъде отстранен и това е така, за да могат съдиите да правораздават безпристрастно и обективно." каза бившият член на ВСС и добави също, че не трябва да се политизира този случай.
"Единствения орган, който предприе адекватни мерки е прокуратурата", заяви Тодоров.
Предположението на двамата за това дали Полфрийман може да бъде върнат във затвора е песимистично: "Процедурата е сложна. Зависи каква смелост ще прояви върховния касационен съд.", каза Станков.