Още един журналист е принуден да напусне БНТ, съобщава "Клуб Z". С това серията от уволнени, съкратени, отстранени или заглушени гласове на знакови имена в българския ефир продължава. Става дума за кореспондента на БНТ в Берлин и бивш председател на СЕМ Мария Стоянова, която бе изпратена да отразява германската политика преди само година.
Стоянова беше в СЕМ през 2017 г., когато сегашният генерален директор на БНТ Емил Кошлуков кандидатства за първи път за директорския пост на “Сан Стефано”. Тогава Стоянова зае категорична позиция против кандидатурата му заради политическата му обвързаност като депутат, а и като програмен директор на националистическата тв “Алфа”. Тя постави под въпрос и качествата му за този пост.
Съкращаването на Мария Стоянова по толкова внезапен начин без обичайното тримесечно предупреждение предизивка скандал сред журналистическата колегия в германската столица.
Формалният повод да не се продължи договора на кореспондента на БНТ вероятно е пестене на пари, но заради изненадващото решение за това БНТ не е успяла своевременно да спре договорите си за офиси и телекомуникационни услуги и поне на първо време обществената телевизия ще продължи да ги плаща, макар и без кореспондент. Според източници от София реалната причина за уволнението на Стоянова е именно позицията ѝ срещу Кошлуков, докато е била в СЕМ.
Закриването на кореспондентски пункт в Берлин само година, след като е открит, е необичайно. Още повече, че това става буквално в навечерието на германското председателство на ЕС. Неочакваното изтегляне на Мария Стоянова от Берлин предизвика загриженост и сред другите чуждестранни кореспонденти в Германия. Има само един подобен случай в над 100-годишната история на кореспондентската организация в страната – с полския журналист Марчин Антошиевич. И той беше изтеглен неочаквано, след като партия “Право и справедливост” сложи свой човек начело на полската обществена телевизия. Тогава обаче се намеси полската редакция на „Дойче веле“, която нае Антошиевич, а по-късно и кореспондентът на полската информационна агенция ПАП, пак уволнен по същите причини.
Отстраняването на Мария Стоянова сега без предупреждение към германската страна е трети такъв случай и се свързва с полския. Стоянова успя да създаде име сред журналистическите среди в германската столица и редовно обръщаше вниманието към темата България. Дори новият лидер на косерваторите Анегред Крамп-Каренбауер публично я наричаше “колега” заради активността, с която поставяше въпроси, засягащи страната ни. Тя бе търсена редовно и от германските медии за коментар по важни събития, свързани с България и българите.
С отстраняването на Мария Стоянова от кореспондентското място в Берлин България остава единствената държава почти без свои журналисти в Германия. Кореспондент има вече само „Клуб Z“. За сравнение, страна като Украйна, която е в състояние на фактическа гражданска война, има 4-ма кореспонденти за най-големите си медии. По подобен начин седят нещата с представителството на родни медии в други критично важни за държавата ни точки на света.