"Демократична България" крещи срещу статуквото, но някои от нейните представители тайно съглашателстват с властта'', това заяви в ''Тази сутрин'' по bTV културологът и журналист Ивайло Цветков-Нойзи.
Той уточни, че не може да обвини директно никого, но съглашателството може да се усети по някои действия на определени хора в това политическо обединение.
"Всички тези хора ги постави до премиера Борисов. Той изглежда като Левиатан до тях. Въпреки относително слабата си образованост, той ще управлява буквално докогато си иска и това ще е логично", изрази мнение Нойзи.
Според него основният проблем в "Демократична България" е липсата на лидерство.
"Там цари идеологически миш-маш, хората се объркват. Първата работа на лидера е да обединява, а не да разделя. Фейсбук не е място да се прави политика. Мястото е на терен. Да отидеш при едни хора и да ги питаш от какво имат нужда, какви са им проблемите. Те, уви, не го правят", продължи с критиката си към ''Демократична България'' Ивайло Цветков.
Според него в "Демократична България" има: "културен дисонанс между общността и избирателите, за които ми е жал".
"Те или не гласуват - омерзени, разочаровани. Или се изгерберастяват'', добави той.
Аз много съм помагал там. Но вече нямам нищо общо с тях. Има нужда от истинско дясно за всички тези избиратели", коментира още Нойзи.
Той коментира и темата за партийната субсидия, започвайки с това, че: ''Йордан Цонев е прав, че приемането на партийна субсидия от 8 лева е реверанс към БСП, защото те трябват на премиера Бойко Борисов за гласуването на бюджета.''
Политическият анализатор и културолог е категоричен, че партийна субсидия трябва да има, но въпросът е какъв да бъде нейният размер. Това обаче трябва да се реши след експертен анализ, смята той.
Има два подхода към въпроса за партийното финансиране – популистки модел, чието проявление е било видно в зададения за субсидиите въпрос на референдума, и експертен модел, който е за предпочитане, въпреки недоверието, което се е настанило срещу експертите в обществото, счита Нойзи.
Според него няма реална обосновка защо е било прието субсидията да бъде 8 лева, след като в Германия е 1 евро. Той обаче отбеляза и факта, че там (бел. ред. Германия) избирателите са много повече.
Ивайло Цветков представи една ''странна идея'' как да се контролират харчовете на партиите – парите от субсидията да остават в държавния бюджет, а финансовият министър да осребрява фактурите, представени от политическите сили. Така ще може да се контролира в известна степен доколко правомерно са изхарчени парите.
''Нормално е по-малките партии, с по-слаби изборни резултати, да получават по-малко'', отбеляза културологът Ивайло Цветков.