През 2019 г. стартира ефективната либерализация в газовия сектор у нас. Вярваме, че клиентите ще бъдат много активни и ще търсят договори на свободния пазар, а не само на регулирания. Това мнение изрази Кирил Темелков, Българска газова асоциация, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Гостът коментира и темата с гласуваните американски санкции срещу руските газопроводи „Северен поток 2“ и „Турски поток“.
Темелков изтъкна, че още ще не сме разбрали за какви санкции става въпрос. "Но реакцията, и от страна на европейските държави, и от страна на Русия, не се забави", припомни той.
"Турски поток" вече е почти изграден, така че забавяне в резултат на санкциите не очаквам. Той свързва Русия с Турция. Санкциите касаят него, но той не е дефиниран на територията на България. За момента санкции за "Балкански поток" не се е чуло да има - освен това концепцията му е за изграждане основно на европейска инфраструктура на територията на България, Сърбия, Унгария", посочи Темелков.
По неговите думи единствено пряко ангажираните страни в проекта „Северен поток 2“ могат да знаят дали ще има забавяне по отношение на строежа, като затруднения определено ще има.
"Считам, че ЕС има ясна стратегия по развитието на газовата инфраструктура. Винаги се търси диверсификация на източниците и маршрутите на доставка с оглед на създаване на по-голяма конкуренция и сигурност на доставките. Да, има свързаност с Русия по отношение на тези проекти, но това не води до по-големи ангажименти на ЕС спрямо нея - и в този ред на мисли няма форма на зависимост. Това са чисто търговски проекти", твърди Темелков.
Относно темата за преговорите между Русия и Украйна за нов договор за транзит на природен газ гостът изрази мнение, че двете страни се намират на прага на приключване на отношенията по стария договор.
"Това не означава, че газът към България ще спре. Подготвени сме да получаваме газ през Турски поток", допълни той.
Темелков взе отношение и по темата за подписаното споразумение между Украйна и Румъния за реверсивни газови доставки от 1 януари 2020 г, което ще позволи осъществяване на пренос на газ за Украйна и след това към Молдова от румънска територия.
По думите на госта това означава, че може да се осъществяват доставки и в обратна посока - не само по основното направление Украйна-Румъния-България.
"Той развива концепцията за вертикалния газов коридор", отбеляза той.