Преди 18 години България закри Висшето си военновъздушно училище, днес то отново отвори врати. По този начин беше поправена една несправедливост, заявиха президента Румен Радев и вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов. ВВВУ „Георги Бенковски” в Долна Митрополия ще обучава не само военни, но и цивилни специалисти. Близо двете десетилетия, през които у нас имаше само факултет, показаха, че без висше военновъздушно училище няма как да се подготвят инженерно-технически кадри и авиационен състав както за нуждите на българската армия, така и за гражданската авиация. Първоначално обучението ще се предлага за българи, но много скоро и чужденци ще могат да се възползват от него. Дипломите, които ще получат специалистите в края на своето обучение ще са международно признати, а ВВВУ ще е първото, което ще разработи нови специалности за логистично осигуряване на летищата. Ще бъдат разкрити и редица цивилни специалности, като инженери, пилоти и специалисти за логистично осигуряване на авиацията. Последната специалност е нова за България.
„Днес слагаме край на една огромна несправедливост – закриването преди 18 години на ВВВУ и свеждането му до факултет авиационен към Националния военен университет. Този чиновнически акт едва ли е отчитал най-важното - че авиацията не е просто професия, а призвание, което поставя на максимално изпитание човешките възможности, воля и дух. В това изпитание оцеляват и побеждават само личности с високи морални качества, поставили частта и любовта към авиацията и родината над собствения си живот и благополучие”, каза президентът на България Румен Радев по време на официалната церемония по откриването на ВВВУ „Георги Бенковски” в Долна Митрополия.
Новите предизвикателства като бурното развитие на авиационните технологии и модернизацията на българската армия изискват високо качество на авиационното образование, а такова е възможно само, когато учебното заведение разполага с достатъчно самостоятелност и гъвкавост да реагира на тези динамични процеси с иновативни форми и методи на обучение, насочени към бъдещето учебни планове и програми. „Днешният акт е носител на именно такава свобода. Но свободата означава и отговорност и очакваме от ръководството на училището не само в най-кратък срок да възстанови традициите на ВВВУ, но и да го превърне в атрактивен образователен и научен център. Авиация се гради с дух, ум и сърце”, допълни президентът.
„Възстановяваме една несправедливост, защото в българската история има политици, които вземат мъдри решения, но и такива, които вземат глупави решения. Българските летци и през двете световни войни доказаха своя героизъм и своите качества. Десетилетия наред в Долна Митрополия се обучаваха стотици, дори хиляди млади български офицери, летци и технически персонал, които служиха достойно в редовете на българската армия”, припомни министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Целта е да се открие ВВВУ, което да бъде авторитетно не само в България, но и в цяла Европа. „Неговите кадри, получавайки своите дипломи, да имат пълната увереност, че са абсолютно подготвени да изпълнят своите задължения към България, а тези, които ще се обучават в други профили, да имат знания и умения, с които не само да се реализират в живота, но и да са атестат за възстановеното ВВВУ „Георги Бенковски””, допълни министърът на отбраната.
„Пътят е труден и изисква възстановяване на инфраструктурата, разкриване на атрактивни специалности, откриване на Професионален сержантски колеж, създаване на иновативни центрове за изследователска дейност, подготовка за обучение и експлоатация на новия самолет F-16, привличане на български и чуждестранни инвеститори и студенти. Резултатът – готовност за равноправно участие в интегрираното обучение на кадри за ВВС и гражданската авиация на страните, членки на НАТО”, каза бригаден генерал Юлиян Радойски, началник на ВВУ „Георги Бенковски”.