Сблъсък с президента не сме имали. Аз направих искане до Конституционния съд за тълкуване на една наредба, която за мен не е ясна. Това каза в интервю за БНР главният прокурор Иван Гешев.
Прокуратурата има голям потенциал, който не е използван. Колко да ни е трудно? Живеем в собствена държава, взимаме добри заплати. Не стрелят по нас, засега. Единственото, което можем да направим, е да дадем на българите, това което очакват. А те очакват повече справедливост и това, което те наричат "криминален преход" да свърши. Знам, че прокуратурата не може да направи всичко, но се опитваме. Колегите разбират, че в крайна сметка работят за себе си и своите деца. Ние живеем в една хубава държава, колкото и да сме черногледи като нация. За разлика от много държави нямаме чак такива проблеми с престъпността. Нямаме неразкрито убийство. Нямаме престрелки между наркобанди. Една да се случи и ще падне правителството. Не казвам, че при нас е идеално. Имаме два проблема. Първият е липсата на приличие и че се краде много. Вторият ни проблем е битовата престъпност в определени райони и малки населени места. Ако държавата си е на мястото, тези проблеми могат да бъдат сведени до нормални граници, това може да бъде направено, заяви Гешев.
Главният прокурор и прокуратурата нямат лични врагове. Това е политика на президента - да не подписва указите от първия път, това е негово правомощие. Не може някой да му се сърди. С това не виждам никакъв проблем. Този дебат, който инициира президентът, според мен, е на тема "Има някакъв проблем, намерете го" и той не е ясно формулиран. Президентът инициира дебат, свързан с прокуратурата. Не ми е ясно точно какъв, тъй като прокуратурата не беше поканена. Не са ме канили в президентството. Да те кани съветник е обидно за институцията, посочи главният прокурор.
Записите на Радев са доказателства по делото. Аз знаех какъв ефект ще предизвикат. Това не е изключение. Това е стил на поведение на структурите, които ръководя. Моето дълбоко разбиране е, че прокуратурата трябва да обяснява действията си и да представя гледната си точка. Ние трябва да защитаваме позицията си и да обясняваме действията си. Заставаме зад определени тези, българските граждани ще кажат дали сме прави, подчерта Гешев.
Това, което става ясно, е, че има разследване на спецпрокуратурата, което е с по-голям обем от представеното в медиите. Констатирано е, че лице, вероятно президентът, говори с генерал Стойков. Какъв щеше да е моят правилен ход, да го скрия това дело? Не се обръщам към Народното събрание, защото не сме изяснили дали е президентът и дали е извършено престъпление, добави главният прокурор.
На въпросът дали очаква обаждане от типа "Ало, Ваньо", главният прокурор отговори: "Не смятам, че има такива самоубийци".
Гешев заяви, че ще бъде направено всичко възможно България да прибере Васил Божков. Той даде за пример и случаите с Арабаджиеви и Баневи. По темата с екстрадирането на Цветан Василев, главният прокурор смята, че вината е на сръбските власти, а не в българската държава.
"7 са повдигнатите обвинения на Васил Божков засега", уточни той.
"Истината е, че много хора са били на хранилка. Още по-трудно е да го докажеш в България. Ако тук ти трябват 100 единици доказателства, в Испания ти трябва 1", каза още Гешев.
"Нали знаете, че фондация „Тракия“ е близка по същество до Васил Божков. Има един г-н Христосков, който е работел в ГДБОП, после е бил на хранилка“, пояси Гешев.
"Няма как да ни слуша в момента Божков, защото се намира в арестантските помещения на ОАЕ. Това, че се разхожда свободен в хотел, е част от хибридните атаки срещу прокуратурата, допълни главният прокурор.
Хората, които работят в съда, работят под изключителен стрес, събота и неделя. Във всяка структура има черни овце. Въпросът е да локализираме проблемите си и да ги решаваме. Всеки трябва да си поема отговорност. Проблемите на съда са за Лозан Панов. Това, което направиха САЩ, са действия според тяхното право. Това е политически и юридически инструмент, който те използват, за да ни подпомогнат в борбата с корупцията. За мен това са партньорски действия, коментира Гешев. За статута на Андон Миталов той бе категоричен, че трябва да бъде попитан Лозан Панов.
Най-вероятно една част от колекцията на Божков е открадната. След това вероятно е изведена извън България и е изпрана през фалшиви аукциони. Подозирам, че в колекцията на Божков ще се окажат един куп предмети с историческа ценност, обясни Гешев.