Новото е, че испанската прокуратура за борба с корупцията разследва пране на пари, свързващо се по определен начин с премиера на България. Това е новото - държава в ЕС води разследване за пране на пари, свързано с България. Ето ви го първото петно върху България, заяви пред bTV председателят на БСП Корнелия Нинова.
Коментарът ѝ е по повод статията във вестник „Ел Периодико“, озаглавена "Разследване за пране на пари в Барселона сочи към премиера на България".
Второто петно - недоказано все още, но обвързано с името на премиера на България. Ето ви го още по-големия скандал. Това не е просто претоплена манджа. Това е сериозен удар по авторитета на България, отбеляза Корнелия Нинова.
Тя е категорична, че няма как български политик да е повлиял на разследването в Барселона:
"Не вярвам, че българи могат да командват испанската полиция и прокуратура".
Най-малко 25 кризи само за година
"Кабинетът не управлява кризите, той ги създава. Бърз преглед на различните кризи и скандали през последната една година показва, че те са били поне 25-26. Това означава, че на месец имаме по 2 скандала или 2 кризи. Така не се управлява държава. Давам пример с някои по-големи - "Апартаментгейт", фалитът на застрахователна компания "Олимпик", скандалът с председателя на КОНПИ, Боил Банов и корупцията около "Ларгото", разкритата корупционна схема за български паспорти на чужди граждани, въвеждането на касовите апарати и създалата голям проблем наредба Н-18, тол системата, пробивът в НАП и изтеклите лични данни, протестите на медицинските сестри, скандалът за цените на лекарствата водната криза, вносът на отпадъци, мръсния въздух, актуалната теми за последните седмици с прането на пари, протестите за стратегия за детето и закона за социалните услуги, подправени статистически данни и много други. Това се случва постоянно и трябва да спре. Тези кризи засегнаха работещи, малък и среден бизнес, медицински кадри, земеделци." - заяви председателят на БСП.
"Кабинетът "Борисов" е подправил данните за икономическия растеж. В експертен доклад на БНБ се отчита грешка при статистиката - миналата година тя бе 380 млн. лв., тази е 4 млрд. лв. Оттам тръгна разговорът, извикахме експерти, те изчислиха данните и излезе, че има грешно подадени данни от митниците. По-интересното обаче, на което бих се позовала, са проведените разговори с НСИ и представители на БНБ, които потвърдиха тези наши данни и се надявам да имат смелостта и публично да го заяват" - каза Нинова.
Тя вярва, че професионализмът им ще надделее и че ще публикуват информацията, защото това е изключителен гаф и то на европейско равнище и възможна причина за отложеното влизане в чакалнята на еврозоната:
"Поправянето е съзнателно, с цел показване на по-висок икономически растеж. И Европа, и международни финансови институции, и международен кредитен рейтинг, и преразпределение на пари в страната - много неща се базират на това колко е БВП и какъв е икономическият растеж на страната. А реалният икономически растеж е между 0,9% и 1%."