Ако се погледне, 40 млн.лв., както се говори, че ще струва един референдум за строителството на АЕЦ "Белене", е малка част от 1 млрд.лв., които отиват за контрабанда на цигари годишно. Това изчисли депутатът от БСП Антон Кутев.
Т.е. с тези пари могат да се проведат над 250 референдума годишно. Въпросът за парите считам за вулгарен, отсече той. Няма друга политическа сила сега, която да доведе една тема за референдум до нейното случване, добави народният представител. И правилата за референдумите, мислим, че трябва да бъдат опростени, защото сега режимът е прекалено рестриктивен и това не е справедливо за обществото, продължи Кутев.
Разбрахме, че министърът на регионалното развитие се готви три месеца да проверява подписката. На нас ни трябваше толкова време да ги съберем и смятаме, че проверката може да трае максимум един месец, а всичко останало е опит за бавене на процедурата, смята червеният депутат.
Важно е да има отделна кампания за референдума, няма лошо да се правят два и три референдума наведнъж и да се спестяват средства. Но, за да бъде валидна идеята за три референдума в един ден другите подписки трябва да отговарят на тези изисквания като в нашия случай и да са над 500 000 подписите, в противен случай ще има различни процедури, обясни Кутев. Важно е да има национален демократичен референдум и да има достатъчно време да бъдат разказани темите, каза той. Чух невъобразимо много варианти по темата, не без спекулации колко ще струва изграждането на АЕЦ "Белене", с пускане на откровени лъжи, посочи Кутев.
Нямаме съмнение, че доводите, които имаме са коректни, но е важно хората да ги чуят и осмислят. Кутев смята, че тази кампания ще бъде много по-трудна, отколкото събирането на подписи за референдума. На въпрос как ще коментира мнението на министъра на икономиката Делян Добрев, според когото токът от слънчева енергия, вероятно в недалечно бъдеще, ще бъде по-евтин в сравнение с цената на енергията от ядрени централи Кутев заяви, че становището му е некомпетентно.
В отношението към референдума за строителството на АЕЦ"Белене" наблюдаваме драстична разлика в оценката на подписката между премиера Бойко Борисов и неговите подопечни от парламентарното мнозинство, заяви Мая Манолова. Мнозинството ще участва активно в приемането на решението за допитването и дано не се окажат основателни опасенията, че ГЕРБ разиграват поредния театър на доброто и лошото ченге, отбеляза тя. При което премиерът да е добрият герой, който да уважава мнението на 800 000 души, участващи в подписката, а неговите депутати да са лошите и своенравни хора, които ще препятстват неговото провеждане. Вече чухте техните изказвания, че не е време, че въпросът не е ясен и авангардната идея участвалите в подписката сами да платят средствата за референдума, продължи Манолова. Той трябва да бъде насрочен в предвидените от закона срокове и ако от мнозинството се опитат да го препятстват ще си вкарат автогол, убедена е тя.
Не е фиксиран срокът, в който ГРАО трябва да проверяват валидността на подписката, смята народният представител. Манолова не приема, че една техническа проверка, както е заявила министър Лиляна Павлова, може да трае три месеца, което се равнява на времето, за което е събрана подписката от около 800 000 подписа. Крайният срок дори с тези 3 месеца може да бъде края на м. април другата година за старта на референдума. 30-40 дни е достатъчно време за проверка, категорична е тя. Не ми се иска да вярвам ГЕРБ да стигне дотам да погази правото на хората да казват мнението си чрез национален референдум, е нейното мнение.
Манолова говори и за предстоящи предложения на червените за промени в Изборния кодекс, които ще се отнасят до възможностите за машинно гласуване, както и за участието на медиите в политически и предизборни кампании. Основен приоритет за нас е изготвяне на предложения, които да ограничат манипулирането на вота и мачкането на политическите опоненти и на гражданите по време на избори, каза тя.
Предвиждаме да предложим забрана на заплащането на застъпници на избори. Обмисляме въвеждане на наказателни санкции за представители на местната и централна власт, които се намесват в изборния процес, които препятстват участието на граждани на вота, съобщи Манолова. Целта на техните промени е да се пресече купуването на гласове, контрола върху избирателите и мачкането на гражданите. За тези нарушения не са предвидени санкции, още по-малко наказателни, напомни Манолова.