''Аз смятам, че демокрацията, ако тя е възприета като ценностна система от хората, които я практикуват, никакви пандемии, никакви вируси, не биха я спрели. Демокрацията е по-силна, тъй като това е най-добрата форма за управление и за съществуване на обществени отношения и на обществото. Това, че в момента има пандемия, показва къде са слабите пунктове на демократичната карта на Европа'', това заяви Методи Андреев, бивш народен представител и бивш председател на Комисията по досиетата, в предаването ''Денят с В. Дремджиев'', излъчващо се по TV+ и TV1.
''Можем да говорим по-скоро, да кажем карантинни мерки с привкус на диктатура. Защото навсякъде карантинните мерки са такива, каквито ги взимаме и ние, и слава Богу, че ние навреме взехме тези карантинни мерки. Аз не ги критикувам. При тези карантинни мерки много неща може да бъдат критикувани, но ние също трябва да знаем, че тези хора, които ги налагат, те за пръв път го правят. Няма разписано как се правят неща. Проблемът е друг, дяволът е в нюансите и в детайлите. Това мен ме притеснява. Давам пример - карантинни мерки има в Италия, карантинни мерки има в Германия, във Франция има карантина, навсякъде, в Англия, в Америка, но да сте чули тамошната прокуратура да обвинява хората за това, че насаждат психоза? За мен по-голяма психоза от тази, която в момента всеки един преживява с този вирус, с тази пандемия, а в България в частност при управлението на тези хора, аз не виждам'', каза Андреев.
''Ние по принцип сме си стресирани. Ето, виждате ли го нюанса? Къде се говори за такива случаи? В Русия, в Китай, спомняме си лекаря, и в България. Значи в момента прокуратурата, ако няма как да помогне, по-хубаво да не пречи, по-хубаво да не създава впечатление, че в България се използва моментното състояние за разчистване на политически сметки. Този нюанс е много опасен. Ето го, случая с Орбан. Е, добре, Макрон не можеше ли да се изкуши и той да управлява с укази? Или примерно Тръмп, който е по-близък до профила му (бел. ред. на Орбан), или примерно Борис Джонсън. Защо тези хора могат да управляват без укази, а Орбан не може?'', добави той по зачекнатата от него тема.
Защо България не е подписала декларацията срещу Орбан? Методи Андреев предположи следното: ''Ами, най-вероятно, защото Георги Марков, който е приятел на Бойко Борисов, му е казал недей, че Орбан ми е приятел. А може би дълбоко, като погледнем нюансите, дълбоко в душите, в мисленето на нашите политици, им харесва това, по този начин да се управлява една държава.''
''Аз това казвам, че карантинните мерки навсякъде са едни и същи и слава Богу, че ги има, защото с тази зараза няма друг начин поне на този етап. Но дяволът е в дейталите - как ги управляваме, кога ни светят очичките? Когато забраняваме ли или когато поощряваме икономиката? За съжаление в България, очичките на нашите управленци светят, когато забраняват. Не, че не трябва да забраняват, но те като забраняват трябва да мислят какво ще стане утре, когато трябва да разрешават. И ето, примерно, имаме Закон за извънредното положение, но забележете нито един, повтарям нито един отговорен политик, (като казвам отговорен политик - политик облечен с реална власт), не излезна и не каза: българското правителство, българското Народно събрание, се ангажира всички ограничителни мерки, свързани с извънредното положение, да бъдат свалени на часа, когато то бъде свалено. Какво ще стане след извънредното положение? Ще махнат ли това следене с телефоните, примерно'', запита Методи Андреев.
Водещият Дремджиев запита Методи Андреев какво е осветило извънредното положение, а бившият председател на Комисията по досиетата отговори така: ''Освети нрава на българина, не мога да кажа даже и на управляващите. Първо, българинът не се чувства некомфортно в една недемократична обстановка. Разбирам, всеки трябва да поеме своя дан от ограниченията. Тези ограничения трябва да ги има. Но усещаме, че една част от българите, сякаш не търсят гаранция за това, което ще бъде после. Защото сега е ясно, извънредно положение, правата са ограничени, прави се навсякъде. Но никой, или поне много малко хора питат: а после какво ще стане.''
''Вижте, в България не е като в Англия, не е като в Щатите, не е като Франция, не е като Германия. България е най-бедната страна, заради това управление. Подчертавам. Най-бедната страна заради това управление, което имаме от 10-12 години насам'', вметна бившият депутат от ОДС и ГЕРБ.
''Изключително тъпото упорство на властимащите да мачкат по всякакъв начин малкия и среден бизнес. Спомняте си, то не беше Наредба-18, то не бяха малки бензиностанции, то не бяха лобистки закони, които по принцип подкрепяха големия, корпоративния, олигархичен бизнес в България. Тоест, през тези 10 години управление на Бойко Борисов, тези хора показаха своя нрав. Нравът им е да подкрепят олихархията. Нравът им е да подкрепят едрия бизнес, който връща добри комисионни. Защото дребното ресторантче, малката фирмичка, то е незабележимо. Тези 93% от фирмите, както каза Иван Нейков, те не бяха във фокуса на нашите управляващи. За това българската пазарна икономика я нямаше. И сега ние берем плодовете на това, че ние в България нямаме истинска пазарна икономика. Сега ние очакваме големите корпорации, които са се възползвали с пълни шепи от възможностите, които тази власт им е давала - да участват в обществени поръчки, да присвоявят предприятия чрез фалирали банки, да даряват, да чистят имидж, да чистят гузни съвести. Не само Пеевски, а и други. Дарението е дълбоко личностен акт, истинското дарение не се споделя, то се дава и се прави без коментар. Поне като дарявате, не го правете популистки, не искайте хората да си сменят мнението за вас. Няма да си го сменят. 10-12 години вие направихте от тези хора - да не ви обичат. И сега тук идва големият проблем - липсата на доверие на хората, на българите в българската държава, е българските институции. Каквото и да направи българската държава в момента, аз лично не ѝ вярвам. Не знам за другите, аз лично не ѝ вярвам. Защото тя досега не е показала, че това, което говори, го прави по начина, по който го обяснява'', заяви още Методи Андреев.
Коментарът на Методи Андреев за икономическите мерки на правителството ни: ''Не съм икономист, не разбирам от икономика, но чувам хора, които разбират, и то хора с различна политическа ориентация, те говорят, че тези мерки не са ефективни. Не са ефективни, пак казвам, защото има дълбоко недоверие към институциите. Има една мисъл, мисля, че на Монтескьо, той казва следното нещо: ''Ако нямаш доверие в правосъдието, няма правосъдие. И аз мога да я перифразирам: че ако нямаш доверие в държавата си, няма държавност. Ето това е резултатът. Кой прави тези мерки? Прави ги Влади Горанов. Досега Влади Горанов спечелил ли е симпатиите, вярно няма финансов министър, който да го харесват, никога не е имало. Но искам да питам, жест, който направи финансов министър в Германия на провинцията - той се самоуби. Значи, този човек е явно бил страшно отговорен към работата си. Той е знаел в онази провинция какви ще бъдат последствията в богатата Германия. Той не е можел да го приеме. Аз питам Влади Горанов, в момента той спи ли спокойно в апартамента си под наем, на който не плаща наем? Той спи ли спокойно? Защото начинът, по който той говори по телевизията, с този механичен, компютърен глас, с тези студени очи, без проява на капка съчувствие с драмата, която милиони български граждани в момента имат, или която не дай си Боже ще се развие. Това отношение показва, че за нашите управляващи важи хубавата българска поговорка: ''Козината си мени, нрава не''. Това е истината.''
ВИДЕО: