Смятаме, че в три насоки трябва да се концентрира изслушването на кандидатите за Висшия съдебен съвет (ВСС). Това каза пред „Денят започва“ по БНТ Емил Георгиев, член на УС на Института за Модерна политика в разговор за предстоящото изслушване в парламента на кандидатите за членове на ВСС.
Насоките са кадровата политика на ВСС, включително дисциплинарните наказания, изборът на главен прокурор. Независимостта на съдебната власт и комуникацията с ЕК. Очевидно е, че в този механизъм за сътрудничество има проблеми с комуникацията. Това, което се прави в България очевидно не стига толкова бързо до ЕК или се губим в превода някъде. Важен е въпросът за съдебната статистика, нещо, което липсва в България на практика, особено в наказателната политика, това пречи за създаването на трайни управленски решения. Тя се води два пъти годишно, но тя не е всеобхватна, каквато трябва да бъде за нуждите на правораздаването. Това е специален въпрос, но за професионалистите, които ще управляват съдебната власт смятаме, че това е от изключително значение.
Това изслушване, което утре ще се състои ще даде легитимност на избраните членове на ВСС, нещо, което липсваше и е важно да се утвърждава парламентарна квота на ВСС, защото това са представителите на гражданското общество. Чрез политическите сили в парламента се осъществява гражданския контрол над съдебната власт, заяви Емил Георгиев. Той посочи, че главната цел е да се проведе изслушването така, че да не бъде само проформа, да не бъде една парлама.
За Мирослава Тодорова, Георгиев каза, че ако може трябва да се отложат на това изслушване оценки на личности и институции. "Наистина това да има забавени дела е недопустимо във всяко едно отношение. Трябва да се отговори принципно на този въпрос как няма да се допускат повече такива работи. А конкретният казус за Тодорова според мен не му е мястото в едно такова изслушване за ВСС", добави Георгиев.
"Важното е да се създаде добрият прецедент, добрият пример за бъдещето, да се получи резултатът, който обществото очаква, да видим интегритета на тези хора, които участват във ВСС и обществото да си създаде представа за това дали в този орган ще работят едни хора, които ще имат неговото доверие", поясни Георгиев. "Утре не трябва да се минава в многотемие, а да се концентрират питанията върху това как ще се премахнат недъзите на съдебната власт", коментира още Емил Георгиев.
От своя страна Христо Иванов от Българския институт за правни инициативи каза, че е рано е да се говори процедурата дали ще е прозрачна или не. "Предстои да видим как ще се положат световните стандарти. Въпросът е как ще ги положим. Цел на тази процедура за изслушване на кандидати е да гарантира, че ще се изберат най-добрите по обективни критерии. Сега предстои кулминацията дали ще се изберат най-добрите професионалисти", обясни Иванов. Той е категоричен, че не е реалистично да очакваме хората, които 5 години ще администрират съдебната власт, да отговарят за 20 минути на въпросите.
"Нашето членство в ЕС е ограничено заради състоянието на съдебната власт. Може ли на хората, които очакваме да ни изведат от това положение да им дадем само 20 минути да отговарят на всички въпроси. За първи път се прави такова изслушване за 20 години. Не може да задаваме общи въпроси. Като общество трябва да можем да проведем един честен разговор за съдебната система", подчерта Иванов.
За Мирослава Тодорова той коментира, че това не е само случай на един конкретен съдия. "А става дума за председателя на Съюза на съдиите, която беше уволнена. Това беше отбелязано и в доклада на ЕК. Как може да не очакваме, че ще бъде избран новият ВСС, който няма да бъде питан за принципните положения в този доклад на ЕК", запита Иванов.
Според него, Правната комисия трябва да покаже, че сериозно наистина иска да зададе всички въпроси. "Инспекторатът е критикуван, че като работи със статистиката не отчита реалната натовареност на съдиите.
Ако видим, че Правната комисия настина работи за това да осигури прозрачност, защото прозрачност не е само да се осигури превод на английски, като ние видим, че комисията се опитва да изясни всички въпроси, тогава тя е в правото си да прави селекция, разбира се. Очакваме честен разговор за реалните политически механизми. България не може повече да си затваря очите", заяви още Иванов.