Процедурата за изслушване на кандидатите за ВСС трябва да бъде адмирирана. Това заяви Владислав Петров Славов, кандидат за член на ВСС, съдия в Конституционния съд.
Водещо начало в работата на всеки един член на ВСС ще бъде създаването на условия за подобряване дейността на органите на съдебната власт, за повишаване на доверието в системата и за постигане на утвърждаване на върховенството на закона. Членовете на ВСС съвместно трябва да работим активно за изпълнение на стратегията за реформа на съдебната власт. Независимостта не е независимост въобще, а е независимост в рамките на общото разделение на властите, предвидено в Конституцията, подчерта Славов.
Той каза, че първото, което би направил като член на ВСС, е да предложи да се стимулира активността на съвета в контактите с ЕК по отношение на подготовката, събирането на информация, препоръките, които се правят. Според Славов, най-сериозният проблем е въпросът за натовареността на магистратите. "Трябва да се направи единна оценка за натовареността. Да се предприемат действия с цел пряко приложение на такава система за оценка", призова Славов и продължи, че трябва да започнат да се решават проблемите по отношение на изравняване на натовареността.
За върховните съдилища той каза, че те са станали толкова големи вече, че са започнали да раждат противоречива практика. "Има едно кардинално решение по този въпрос. Защо след като вече 14 г. прилагаме това триинстанционно производство, да не се замислим дали да не се върне двуинстанционното производство. Да помислим дали с това няма да решим някои сериозни проблеми", запита реторично Славов. Според него около 1/6 от бюджета на съдебната власт може да бъде намален.
Трябва да има опростяване на организационната структура на системата. Най-важното е, че във всеки първоинстанционен съд трябва да има достатъчно съдии, за да има специализация на съдиите по материя. Тоест на базата на специализацията можем да говорим за качеството на работа на всеки един магистрат, категоричен е Славов. Той отбеляза, че топката вече е във ВСС и по-специално в прокуратурата, която е натоварена да изгради системата.
Славов посочи и друг проблем, а именно въвеждането на автоматизирани системи за въвеждане на делата. Според него в рамките до 2 години може да се въведе във всички административни съдилища в страната работа с електронна папка. За Славов слабото място е досъдебното производство.
Ще ви отговоря на този въпрос, когато му дойде времето. Нека да изчакаме първо да мине изборът за членове на ВСС, да дойде време за избор на главен прокурор и тогава ще ви отговоря на този въпрос.
Така отговори кандидатът за член на ВСС Бойко Рашков, номиниран от социалистите, днес в кулоарите на НС на въпроса на БГНЕС: ако бъде избран и присъства на изслушването на кандидати за нов главен прокурор дали би ги попитал ще дадат ли ход на сигнала за участието на премиера Борисов и косвено на президента Първанов (2002-2012) в предотвратяване на данъчна проверка по т.нар. случай "Мишо Бирата".
На въпрос на друга медия има ли престъпление по служба от страна на Борисов и Първанов, Рашков каза: "Не мога да ви отговоря на този въпрос и ще ви кажа по каква причина - защото аз не познавам детайли от проверката, която е извършена", аргументира се той.
"Не е толкова просто да квалифицираш едно деяние дали е престъпление по чл. 282 или не. Ама защо аз трябва да давам отговор на този въпрос", запита той. "В момента в залата е главният прокурор. Поставете този въпрос на него, главният прокурор се въздържа от конкретен отговор на този въпрос, вие искате от един кандидат-член на ВСС да ви дава отговор без да познава данните по преписката", отбеляза Рашков.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА