Няма нарушения и пропуски при лечението на Христо Денев – 19-годишния абитуриент, който почина от COVID-19 във великотърновската болница. Това сочат данните от проверките, назначени от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и Софийска градска прокуратура, предаде Радио „Фокус“ – Велико Търново.
Резултатите бяха представени на пресконференция в лечебното заведение, в която се включиха директорът на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ д-р Стефан Филев и началниците на двете отделения, в които е лекувано момчето д-р Константин Рашков и д-р Сибила Маринова. Освен това докладите сочат и, че момчето не е било напълно здраво, тъй като е имало затлъстяване от втора степен и чернодробни проблеми, за чието естество все още няма конкретна информация, тъй като аутопсичната експертиза не е напълно готова.
Христо Денев постъпва в търновската болница на 13 юли, като е настанен в отделението за пациенти с коронавирус. Там след направени изследвания му е назначено съответно лечение. Д-р Рашков, който е началник на структурата обясни, че въпреки прилаганата терапия състоянието на младежа се е влошило, което е наложило преместването му в реанимация на 21 юли. На въпрос дали в рамките на лечението са използвани медикаменти, които изискват съгласието на пациента чрез подпис, той отговори, че това не се е случвало.
„Всички медикаменти, които са пуснати на пазара и които се използват и се продават официално в България, могат да се използват при лечението на българските граждани и ние сме длъжни да го правим. Искам да добавя нещо. Представете си, че човек не е в съзнателно състояние, ние трябва ли да му приложим медикамент или трябва да го накараме да се подпише? Няма такива варианти – влязъл ли е в болницата, ние отговаряме за здравето му. Аз лично съм убеден, че дори той да се противопоставя на някакво лечение, ние сме длъжни да го приложим ако ще допринесем за неговото оживяване. Длъжни сме“, категоричен бе д-р Рашков.
Д-р Сибила Маринова, началник на Отделение за анестезиология и интензивно лечение посочи, че за пръв път е потърсена за консултация за Христо от колегите си от COVID отделението още на 17-ти юли. В управляваната от нея структура той е дошъл с кислородна сатурация между 26-30 % при нормални стойности от 95-100%. Момчето е било адекватно, но в много тежко състояние. Относно обвиненията, че му е прилагано експериментално лечение тя уточни, става въпрос за лекарството тоцилизумаб и, че то е регистрирано у нас през 2009 година.
„Медикаментът се употребява при деца над 2 години и при възрастни. Едно от показанията му е за овладяване на тежък цитокинов синдром, тоест цитокинова буря. В момента няма нито един медикамент, чиито показания да са за COVID-19 и учените по целия свят работят за създаването на такъв. Лекарството, което е приложено на Христо не е експериментално, а е купено от болницата още на 23 март за друг пациент с COVID, чието състояние се подобри и не се наложи да го ползваме”, обясни д-р Маринова.
Тя коментира и, че многократно е провела консултации със свои колеги от Плевен и София, като някои от разговорите са били по настояване на бащата на Христо адвокат Иван Денев.
Относно резултатите от назначените проверки д-р Филев обобщи, че те не са показали никакви нарушения – нито в поставянето на диагноза, нито в назначените лечения, нито свързани с разпространение на вътрешноболнични инфекции или с лоша хигиена.