''Проектобюджетът за догодина не е бюджет на голямото или супер харчене, а различен бюджет. Спрямо последните 20 години този бюджет е различен, както са различни и времената в момента. Не можем да живеем в тази ситуация със старите методи, затова се нуждаем от промяна''. Това каза в предаването "Панорама", излъчващо се по Българската национална телевизия, зам.-министърът на финансите - Маринела Петрова. Думите ѝ са по повод проектобюджета за следващата година, който предстои да влезе за обсъждане в Народното събрание, но вече предизвика много противоречия и бурни дебати.
''Изпразваме хазна, която е била трупана в продължение на доста години, така че мога да кажа, че е спазена поговорката "да пестим в добри дни, за да харчим в лоши". Но също така в никакъв случай не изпразваме всички резерви, оставяме един буфер от минимално изискуем резерв'', добави Петрова.
''Ако погледнем справка в Евростат за това какви дефицити генерират държавите от Европейския съюз, можем да сложим България на едно от най-добрите места, около 5-то, 6-то място. Бяхме най-големите скъперници допреди няколко седмици, но сега с промените в Закона за бюджета влизаме в една по-естествена среда, в която са и другите страни. Само за пример ще дам Хърватия, която е със 7% дефицит за тази година'', заяви още зам.-министърът.
''Има пари за здравеопазването. За 2021 г. парите нарастват с близо 600 млн. лева, като това не е единственото финансиране, което ще се предостави при тях. Има ресурс по линия на европейските фондове и новия инструмент по Фонда за възстановяване и устойчивост'', поясни Маринела Петрова, а след това изтъкна важността на пенсионерите.
По думите на Петрова, всеки един работодател ще бъде подпомогнат от държавата. Разбира се, стига да не е в ''сивия'' сектор.