Започна изкупната кампания на тютюна в Благоевградския регион, предаде БНТ. Производителите обаче се оплакват от ниските цени, които предлагат фирмите тази година.
Зикра Абдюхова и Исмет Чаушев от село Дебрен отглеждат тютюн от дълги години. Казват, че това е единственото им препитание и с изкараните пари от суровината едва покриват разходите си за живот.
"Не ни стигат парите, много труд, много работа, а пък, е така сега, като ти го дадат с ниска цена, а пък като виждаш всички цени се вдигат, просто изнемогваш", споделя Зикра.
"Искаме да тръгне тоя тютюн, друго не можем вече, това не е да идем в друга държава, къде да идем в друга държава. Ама какво ще ям, затова съм с това палто", допълва Исмет.
Друга алтернатива на тютюна и през лятото бране на билки и горски плодове в района на селата край Сатовча и Хаджидимово почти няма.
"Ако има нещо друго да се работи, направо го махаме тютюна, направо го махаме. Ако има друга реколта, нещо да става в нашия край. Ние не можем да си изкараме разходите само за тютюна. На магаре, на кон ще вземеш да ореш нивите, всичко е наръка. Не се хващат двата края. В краен случай трябва да се препитаваш някак", заяви Хюсеин Хатив.
За разлика от тази година, миналата за килограм тютюн фирмите са плащали между 8 и 10 лева.
"На пазара сме от две седмици. Купуваме. Според качеството първа класа, втора, трета. Тютюните са всякакви. Малко сме купили, хората се въздържат от продаване, очакват някакви цени по-високи от проучването, от разговора с хората, това е", коментира Расим Шакиров, който е служител във фирма за изкупуване на тютюн.
"Няма стриктни правила, няма стриктни сдружения, действащи, които да коригират или да водят разговори, преговори със самите фирми изкупчици и от наша страна като самите производители. Там се къса нишата на сектора. Самите фирми са като недосегаеми, те не водят преговори или не разговарят с производителите", каза председателят на сдружението "Басма" Иван Сабахлъков пред националната телевизия.
Тютюнопроизводителите очакват по-висока цена за реколтата. В момента повечето от тях не предават суровината с надеждата фирмите да предложат по-добри цени.