Районният кмет на столичния район "Красно село" Росина Станиславова изпрати писмо до компетентните органи на Европейския съюз чрез Представителство на Европейската комисия в България. Писмото е с копие до министър-председателя Бойко Борисов и чрез него до управляващите органи за изпълняваните оперативни програми у нас. За това съобщиха от столичния район "Красно село" за ФАКТИ.
Писмото се отнася до участието на изпълните органи в общините и районите в общини с районно деление в процеса по реализация на проектни предложения по европейски Оперативни програми. Според българското законодателство районните кметове са част именно от териториални органи на изпълнителната власт.
От ФАКТИ припомняме, че Росина Станиславова беше замесена в скандал за „мoрaлнo нeдoпуcтим прeцeдeнт“ - поне така „Дeмoкрaтичнa Бългaрия“ oпрeдeли дeйcтвиятa нa рaйoнния кмeт нa рaйoн „Крacнo ceлo“, издигнaт именно oт oбeдинeниeтo. Въпрocнитe дeйcтвия - Cтaниcлaвoвa ръкoвoдeлa eврoпeйcки прoeкт зa дocтaвянe нa хрaнa зa възрacтни хoрa пo врeмe нa пaндeмиятa oт СОVID-19. Зa ръкoвoдeнeтo нa прoeктa пoлучилa пaричнo възнaгрaждeниe в рaзмeр нa 7600 лeвa.
По-рано ФАКТИ публикува и интервю по темата с адвокат Албена Белянова, която обясни, че в случая не мoжe дa ce гoвoри зa нeзaкoнocъoбрaзнocт, тъй като "упрaвлявaщият oргaн, кoйтo вeрифицирa и кoнтрoлирa прoцeca, e oдoбрил прoeктa, в т.ч. чиcлo и упрaвлявaщия прoeктa eкип". Адвокат Белянова определи ситуацията като атака и коментира, че причините за тази атака са политически и икономически. "Пoлитичecкитe – удaр cрeщу „Дeмoкрaтичнa Бългaрия“ и oтвличaнe нa внимaниeтo oт cлучaя cъc cмърттa нa убитoтo oт тoк дeтe. Икoнoмичecкитe – цeнтрaлизирaн кoнтрoл oт Cтoличнa oбщинa нa cрeдcтвaтa, кoитo щe бъдaт oтпуcкaни пo eврoпeйcки прoгрaми зa уcтoйчивo възcтaнoвявaнe oт СОVID-19", каза тя.
В писмото си районният кмет Станиславова пита допустимо ли е кметове на общини и райони да заемат длъжността „ръководители“ на проекти, изпълнявани с европейски финансови средства. Ако това е допустимо, пита още тя, кой следва да ги назначи и могат ли те да се назначат сами. Третият въпрос на Станиславова е допустимо ли е, при изпълнение на длъжността „ръководители“, лицата да получават възнаграждение.
Пълния текст на писмото от Росина Станиславова можете да видите в следващите редове:
"С оглед необходимото безпристрастно пълно изясняване на въпроса за участието на изпълните органи в общините и районите в общини с районно деление в процеса по реализация на проектни предложения по европейски Оперативни програми – както в настоящия, така и предстоящия следващ програмен период – изрично моля, незабавно официално да отправите следните въпроси към компетентните по казуса органи на Европейския съюз:
1. Допустимо ли е според действащите правила и норми на Европейския съюз, кметове на общини и кметове на райони в общини с районно деление, които притежават качеството на Бенефициенти, Партньори и/или Изпълнители на услуги от общ икономически интерес по европейски Оперативни програми, да заемат длъжността „ръководители“ на проектни предложения, изпълнявани с европейски финансови средства – в случай, че с тяхната реализация е налице поне едно от следните обстоятелства:
- пряко и непосредствено се осъществява политиката на институцията в съответната област/сфера от обществения живот;
- осигуряват се необходимите предпоставки и се предоставят реални институционални гаранции за правилното (в това число: максимално ефективно, ефикасно и качествено) извършване на заложените дейности по проекта с оглед постигане на предварително поставените за изпълнение цели;
- създава се локален капацитет за дългосрочно устойчиво извършване на общественополезна дейност в рамките на местната общност вместо и/или преди делегирането ѝ от държавата?
2. Ако отговорът на предходно зададения въпрос е „да“ – кой следва да ги назначи и оправомощи да извършват характерните за длъжността управленски функции и допустимо ли е според действащите правила и норми на Европейския съюз, когато не съществуват други възможности за това – те да направят това сами – в рамките на притежавания дуалистичен статут на официални представители на съответните институции, от чието име се извършва дейността и физически лица-ръководители на конкретни проектни предложения?
3. Ако отговорът на предходно зададените два въпроса е „да“ – допустимо ли е според действащите правила и норми на Европейския съюз, при изпълнение на длъжността „ръководители“ на проектни предложения, посочените лица да получават и съответно на предоставените им правомощия възнаграждение за извършване на характерните за длъжността управленски функции?
В заключение, моля и своевременно писмено да ме информирате за получените отговори от компетентните органи на Европейския съюз по поставените по-горе въпроси".