"Развихрилият се (предизборен) "шпионски скандал" ме подсеща, че с Мартин Димитров и Методи Андреев още от 2015 г. настоявахме архивите на т.нар. "Военно разузнаване" да бъдат предадени за проверка на Комисията по досиетата и последната да обяви лицата с принадлежност към комунистическите (в това число и съветските) тайни служби". Това припомня адв. Петър Славов, част от "Групата за натиск" (заедно с Мартин Димитров и Методи Андреев) в 43-тото Народно събрание.
Както е известно, Славов и Димитров са кандидати за народни представители и на предстоящите парламентарни - в 24 МИР в София е икономистът Мартин Димитров, а в 25 МИР в София е адв. Петър Славов. И двамата са гражданска квота в листите на "Демократична България".
"Не един, а двама директори на службата в Министерство на отбраната отказаха да изпълнят закона и разпоредбите по нашето настояване на тогавашния министър на отбраната и грижливо кътаните тайни си останаха скрити. Сега същите тези, дето 11 години (уж) ни "пазят от комунистите", а тогава в сговор с БСП не ни подкрепиха в усилията за публичност и разобличаване на доносниците от ДС във военното разузнаване, пак искат да ни пазят от тях?!!", с ирония пита адв. Славов.
"Много активната пък сега прокуратура не счете за необходимо тогава да изясни - има ли данни за престъпление при отказа да се изпълни законът и тези архиви да бъдат предадени там, където законодателят е предписал!", уточнява юристът, кандидат за народен представител.
"Що се касае за отиващия си парламент и партиите на статуквото, представени там, очевидно единственият въпрос за "архив" на Министерството на отбраната, който ги е интересувал, е бил за Военния филмотечен фонд. Нищо за Военно разузнаване обаче. Оставям за размисъл на всеки един от нас, дали ако още през 2015г., соченият за "резидент" ръководител на схемата беше установен като сътрудник на ДС и ГРУ, а нищо чудно и останалите му "съмишленици", цялата твърдяна за действаща от години престъпна схема нямаше да бъде прекъсната още тогава!", посочва адв. Петър Славов, с което изразява позицията и на другите двама - Мартин Димитров и Методи Андреев, които са част от "Групата за натиск".
"Със сигурност, едно от първите ни парламентарни питания, ако бъдем подкрепени с преференция 105, ще бъде за това каква част от този архив остава непредадена, кога ще бъде изпълнен законът и тя ще бъде дадена на Комисията, и лицата, разследвани в този "шпионски скандал", имат ли принадлежност към комунистическите тайни служби - ДС и/или РУМНО", обещава адв. Славов от името на "Групата за натиск".