Всеки ден трябва да се правят по 1-2 неща, защото сме закъснели 22 години. Това каза премиерът Бойко Борисов, който откри официално рехабилитирания път Дуранкулак - Каварна.
Шосето е връзката с граничния контролно-пропускателен пункт с Румъния при село Дуранкулак. Дължината на пътната отсечка е 46,8 км, а стойността на ремонта е 17,4 млн. лева.
Бойко Борисов припомни, че само преди три години, когато е бил в района, не е можело да се мине, имайки предвид лошото състояние на пътя. По думите на премиера - сега той е като на картичка – хубав и равен.
Борисов пожела на хората да си го ползват със здраве и придобивката да носи икономически ползи за туризма и инвестициите. Безаварийно пътуване – към това благопожелание се присъедини и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Сред другите официални лица бяха министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков, министърът на здравеопазването Десислава Атанасов, кметът на Каварна Цонко Цонев и на Шабла Райна Бърдарева.
„Аз съм убеден, че когато и магистрала „Хемус” стане готова, следващия мандат, ако има такъв, и този регион, както и Южна България, ще бъде такъв, какъвто заслужава”, каза министър-председателят. Той пожела по-голям берекет във всичко, което правят в региона и допълни: „Когато кметовете работят, независимо в какъв цвят са, всичко, което правят заедно с нас, е за хората”.
Министър-председателят беше и в Шабла. Там той заяви, че след дълги години градът е на път да се сдобие с Общ устройствен план. Борисов допълни, че предстоят още няколко процедури, одобрение от екоексперти и обществено обсъждане. В края на лятото на миналата година кметът на Шабла Райна Бърдарева отправи пет искания към премиера и Министерския съвет.
Сред тях са съдбата на естакадата, съдбата на острова в Дуранкулашкото езето и Шабленска тузла и устройственият план. Вчера премиерът отчете, че всичко, което е поискано, от държавата е изпълнено. Съвсем скоро предстои да започне ремонтът на естакадата и тя да бъде превърната в пристанище.
Шабленска тузла със съдействието на Министерство на здравеопазването, ще бъде прехвърлена на Община Шабла, съобщи Борисов.
Целта е тази местност с лечебна кал да бъде поддържана и използвана, а не да пустее, както е сега, каза премиерът.
Борисов заяви също, че правителството е изключително удовлетворено от това, което е направено в предходните години за българската археология у нас, особено по южното ни Черноморие. Намерението е сега това да обхване и териториите на север, в района на Шабла и Дуранкулашкото езеро.
Шабла да стане туристическа и археологическа атракция на страната, пожела Борисов, като посочи, че кметът на морския град Райна Бърдарева е професор по история. Ще се разчита и на нейната помощ. Желанието е да бъдат опазени и представени по достоен начин най-старите селища с каменна архитектура в района на село Дуранкулак.
Другата седмица ще бъдат разгледани в Министерски съвет проектите, а през септември ще бъде обсъдено и финансирането. Целта е следващото лято туристи да избират района на Шабла и да имат възможността да го опознават и да му се насладят.