Сергей Станишев, представен като „бившия министър председател и настоящ лидер на българската опозиция“, беше поканен да участва с коментар от София в предаването на Ричард Куест „Quest means Business” по Си Ен Ен снощи.
Запитан какво основно намира за нужно да се промени в България и от какво би започнал, ако влезе след предстоящите избори в правителството, Станишев изтъкна, че сегашните протести не са само заради строгите икономии и високата социална цена, с която обикновените хората е трябвало за своя сметка да заплатят за кризата.
„Наистина в последните години, при това правителство, което за щастие утре си отива, хората станаха по-бедни и не могат вече да издържат. Животът е поскъпнал с 30%, електроенергията се е вдигнала с 60%, всички социални плащания са редуцирани“, заяви лидерът на левицата, но подчерта, че хората искат да си върнат силата, те не протестират само срещу стягането на коланите, а срещу грабежите, затова искат избори.
Сергей Станишев заяви, че България винаги е имала фискална стабилност и е важно финансовата стабилност да се запази, а това правителство е увеличило обществения дълг.
„Сега е важно да се даде рестарт на икономиката, да се създаде работеща и продуктивна икономика, да се подкрепи малкият и средният бизнес, за да има нови работни места“, изтъкна Станишев, като каза, че безработицата в страната официално е 12%, но реално е повече от 17-18%. Но още повече от икономически мерки обществото се нуждае от реконструиране на демократичните институции, които сега са разрушени, посочи лидерът на ПЕС.
Европейският съюз има своите отговорности в стабилизирането на демократичния процес в новите страни членки, изтъкна Станишев, „тъй като демокрацията не е дадена веднъж и завинаги – за нея трябва да се бориш, да я защитаваш и да имаш позиция“, подчерта Станишев и призова ЕС да следи внимателно идващите избори в България, „защото в момента 60% от българите се опасяват, че те могат да бъдат манипулирани, а това е много тревожен факт“, каза той.
В заключение лидерът на левицата изтъкна ролята на ЕС за обединяването на държавите членки, защото, според него, сега нито една страна, дори Германия, не би могла сама да преодолее влиянието на кризата.