Отидете към основна версия

6 588 89

Цецка Бачкова, ДБ за ФАКТИ: ИТН ни оставиха да оправяме кашите, които са забъркали

  • цецка бачкова-
  • демократична българия-
  • демократи за силна българия-
  • има такъв народ-
  • 46-то народно събрание-
  • правителството

"Това, което се очакваше да подкрепим, наистина е несериозно. Няма как да действаме толкова безотговорно", каза Бачкова

Снимка: ФАКТИ

„Абсолютно безотговорно е да не търсим решение, а да се надцакваме кой е по-смел, по-категоричен. Ние сме готови да търсим решение, дори то да е временно“.

Това каза в интервю за ФАКТИ Цецка Бачкова, зам.-председател на парламентарната група на обединението „Демократична България“ и заместник-председател на ПП „Демократи за силна България“.

Разговаряхме с г-жа Бачкова за днешното решение на парламентарната група на „Има такъв народ“ да напусне залата по време на гласуването на решение, с което да се приеме, че връченият на ИТН мандат е неизпълнен, за случилото се на експертните разговори между ИТН и „Демократична България“, за вероятността за редовен кабинет и по един спешен въпрос – кога очакваме постоянните парламентарни комисии да се формират.

Целия разговор четете в следващите редове:

- Г-жо Бачкова как ще коментирате днешното гласуване на решение, че мандатът на ИТН е неизпълнен – излизането на депутатите от ИТН, предложението на ГЕРБ, отказа на Ива Митева да председателства?

- За мен най-странното е това, че „Има такъв народ“ поставят страната в патова ситуация и в политическа криза. Те не дават никакво решение – искат да оттеглят кандидата си, но това решение, което трябваше да гласуваме днес в Народното събрание, дори не беше подписано от председателя на Парламента Ива Митева. Тоест оставиха ни ние да оправяме кашите, които са забъркали. В противен случай щяхме да поставим държавата в една много странна небивала досега ситуация. Наложи се да оправяме бакиите на „Има такъв народ“ в името на това да се върви напред и да се търси решение на тази криза или съответно да вървим на нови избори. Те казват, че не се страхуват от избори, но в крайна сметка има Конституция, има писани и неписани правила, които трябва да се спазват. Някак много нелепо е това, което правят.

- Опитаха ли се ИТН да заобиколят Конституцията според Вас?

- Определено се опитаха. Аз не знам дали наистина е от неопитност, или от желание да парадират с антисистемност. Какво обаче значи тази антисистемност, те дават ли някакво решение как да се управлява държавата, как да вървят политическите процеси оттук насетне? Те всъщност не дадоха никакво решение. Поведението им беше израз, че след като не приемаме това, което ни предлагат, те не участват и ни поставят в тази ситуация без изход.

- Докато по-рано днес течеше Председателският съвет, министър-председателят Стефан Янев от заседанието на Министерския съвет призова депутатите да намерите време за актуализация на бюджета. Постоянните временни комисии обаче още не са учредени в това Народно събрание, тоест няма как комисия да разгледа актуализацията. Кога ще се случи това?

- Работим по съставянето на комисиите и има информация, че утре ще бъдат подложени на гласуване, за да може тези належащи решения все пак да минат през комисия и да бъдат взети. Нашата цел е това, което е необходимо да се направи, наистина да се направи и да не оставяме страната в някаква безпътица. Това е отговорното. Всеки си има някакви политически интереси, но в крайна сметка има неща, които са важни в момента. Предполагам, че комисиите ще се гласуват в този петък, за да може наистина належащите и важните решения да бъдат взети от парламента.

- ИТН много пъти вече нарекоха Вашата парламентарна група предатели. Включително по-рано днес, когато Филип Станев обясни, че сте предатели, защото сте предали исканията на протеста. Кой предаде тези искания и тези искания бяха ли споменати в плана за управление на ИТН?

- Била съм на протестите почти ежедневно. За съжаление тези хора от ИТН, които ни обвиняват, че сме предали целите на протеста, не съм ги виждала да присъстват толкова често там, даже изобщо не съм ги виждала. В същото време ние не може да сме толкова безотговорни да подкрепим правителство без дори да сме чули имената на участниците в него. В крайна сметка дали една политика, една политическа цел ще се реализира зависи и от човека, от политика, който ще се опита да я прокара и да я реализира. Политиката не става без политици и без хора, които са достатъчно мотивирани да направят тази промяна.

Понеже аз присъствах на преговорите с ИТН, тогава ни беше гарантирано, че по всяка от тези точки, по които те смятат, че имаме консенсус, те имат подробно разработена програма. Говореха за програми от 140-150 страници по всяка от тези точки. Тогава те се ангажираха да ни ги изпратят. На тези преговори бяхме заедно с Владислав Панев и оставихме имейл адресите си. И досега не сме получили нищо от тях. Несериозно е управленската програма да се изчерпва с някакви заклинания и с по едно изречение, формулирано абсолютно общо. Една управленска програма трябва да съдържа срокове за реализация, конкретни цели и подцели, стъпки как ще бъдат реализирани тези цели. Това, което се очакваше да подкрепим, наистина е несериозно. Няма как да действаме толкова безотговорно.

Преговорите наистина не вървяха така, както се очаква да вървят едни нормални политически преговори. Това са все пак сериозни неща, от които зависи бъдещето на държавата и на хората. Не може да подценяваме и да не обръщаме внимание на детайлите.

- Мислейки в перспектива, смятате ли, че с ИТН бихте могли да работите в бъдеще при взимане на решения, които в крайна сметка трябва да се гласуват?

- Тези хора са много непредсказуеми. От друга страна, те са и некооперативни. В политиката трябва да се търси консенсус. Наистина досега и ние очаквахме, че този консенсус ще бъде намерен точно между нас, ИТН и ИБГНИ. За съжаление аз съм скептична, че ИТН толкова бързо ще си вземат поуките. Това, което виждам като поведение в момента, не е отговорно поведение. Напротив – те се опитват някак да се налагат като единствени. Резултатите от изборите обаче са такива, че няма партия, която да има мнозинство и да може сама да формира политика.

За „Демократична България“ хубавото е, че сме може би единствената политическа сила, за която всички социологически агенция предвиждат повишаване на резултатите при нови избори. Защо пък в следващия парламент да не сме и първа сила?

- Предстоят важни избори в съдебната система – наесен предстои избор на председател на Върховния касационен съд. В тази връзка, смятате ли, че може да се формира правителство с ограничен мандат, за да може този избор да се направи след промени в правилата за избор?

- Това е нашето желание и за това апелираме в момента. Правим дори крачка назад и сме готови едно програмно, експертно правителство с ограничен мандат да бъде излъчено с мандата на най-малката политическа сила в парламента – ИБГНИ, и да се обединим около него. Виждаме, че служебното правителство има наистина много голяма обществена подкрепа, показаха резултатите, вдигнаха летвата. Защо да не се предложи такова правителство? Подкрепяме тази идея и ще работим за това, защото едни нови избори веднага, едва ли ще доведат до толкова големи промени в състава на Парламента, че да очакваме нещо коренно различно. Държавата има нужда да се успокои, да се решат наболелите проблеми. Не е за подценяване и новата Covid-вълна, която ни очаква наесен. Абсолютно безотговорно е да не търсим решение, а да се надцакваме кой е по-смел, по-категоричен.

Ние сме готови да търсим решение, дори то да е временно. В създалата се ситуация е най-добре това експертно правителство да е с ограничен мандат и с много ясна програма какво трябва да свърши в следващите месеци.

- Защо с мандата на ИБГНИ?

- Възможностите за третия мандат са най-вече с БСП и „Демократична България“. Тъй като ние сме все пак диаметрално противопоставени в политически спектър, не би било редно да поставяме избирателите си и обществото в една ситуация, която може би няма да е толкова лесно да се преглътне от тях. Компромисният вариант е най-малката сила да е мандатоносител и ние да се обединим около някакво кризисно и работещо решение в създалата се ситуация.


Бел.ред.
ИТН влезе в политиката на крилете на Референдума от 2016 г. с обещанието за мажоритарни избори в два тура.
Предадоха ли идеята в два последователни парламента? Линк към резултатите от анкетата

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 50 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове