Преди година общински съветници от "Демократична България" са внесли доклад за демонтирането на паметника, който все още не е разгледан, предаде БНТ.
"Вече година и половина няма никакво развитие, блокиран е и въобще не се допуска до разглеждане от комисиите на Общинския съвет. Иначе самият доклад е базиран на целия 30-годишен опит на гражданското общество у нас и на политическите му представители и е много добре мотивиран с всички възможни аргументи, до които сме достигнали през годините", каза Марта Георгиева, общински съветник в СОС от Демократична България.
А Мартин Заимов, който бе задържан от полицията, докато заличава с боя надписи по паметника, и съмишлениците му подчертават, че действията им са в защита на българските интереси, но в подкрепа на голям брой руснаци.
"Това е повече послание за хората, които го почистват и пазят. Да знаят, че опозицията в самата Русия няма как да бъде ликвидирана", допълни Заимов.
"Няма да спрем до тук. За този монумент няма да има спокоен ден повече и искам да подчертая, че това е в интерес на българо-руските отношения", каза Кубер Сапарев, председател на Гражданската инициатива за демонтиране на паметника.
"Днес е времето политическите субекти да се определят, защото в политическото меню за следващите избори напълно отсъства темата за Кремъл и Москва. Сега е времето да вземат позиция и да кажат "Ние сме Мартин" и да определят къде се намират по отношение на Кремъл", посочи Стефан Димитров.
През годините много пъти Паметникът на съветската армия е осъмвал с променен облик - така например през 2012 година войниците получиха разноцветни маски, а година по-късно бяха оцветени в розово. През 2014 година пък бяха обагрени с цветовете на украинското знаме, припомня БНТ.