Констатирани са редица пропуски в дейността на ДКЕВР. Това заяви на пресконференция заместник-главният прокурор Камен Михов. Според него години наред в регулатора е бил занижен контрола върху работата на ЕРП-тата.
Сред нарушенията, които са констатирани са, че не се съставят актове за административни нарушения, при констатация на такива, както и че липсва адекватен контрол върху разходите. Според нас, на този етап, ДКЕВР действа като неефективен регулаторен орган, посочи Михов.
Едно от предложенията, които са дадени след проверките, е започване на процедура за съставяне на актове за нарушенията на принципа за ежемесечното изчисление на сметките.
Второто предложение до ДКЕВР е процедура за отнемане на лиценза при неизпълнение на задълженията на дадено дружество. В този случай комисията е бездействала и затова прокуратурата е взела мерки, но прокуратурата не може да иззема лицензи, каза Михов.
Сериозни пропуски и закононарушения са установени в режима за регулация от закона за енергетиката, като не са съставени актове за административни нарушения при ежемесечното отчитане на сметките ни за ток, заяви главният прокурор Сотир Цацаров.
Налице са действия от страна на представители на НЕК, които са довели до договаряне на неблагоприятни клаузи, които са довели до загуби за НЕК. Това е констатирала проверката, която бе оповестена от прокурор Божидар Джамбазов., който уточни обаче, че трябва да се направят експертни оценки и констатациите да бъдат направени от досъдебно производство. Проверката на НЕК започна след сигнал на бившия министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев.
Според нас, тези договори няма как да бъдат прекратени, тъй като това ще доведе до големи загуби за НЕК, посочи още Джамбазов.Установено е, че през 2001-ва година са сключени договори между НЕК и фирмите за експлоатация на ТЕЦ Марица Изток 1 и 3, от които държавната компания се задължава да изкупува цялата произведена енергия от ТЕЦ-овете. Така НЕК не е имала къде да продаде излишната енергия, в резултат на което са настъпили множество загуби. Тези договори действат и до днес и няма как да бъдат прекратени.
На база на споразумения и допълнителни договорки, НЕК се задължава да изкупува 100% от електроенергията, независимо от нуждите на пазара. По оценки на експерти, правени в годините, това ще доведе до негативи, каквито са констатирани при проверката сега, коментира Джамбазов.
При ценообразуването електроенергията се е оскъпила между 10 и 25%. НЕК в момента изкупува електроенергията на цени, по-високи от допустимите.Подготвените договори между централите "Марица-изток" 1 и 3 и НЕК са обвързващи, казаха от прокуратурата и добавиха, че те са свързани с възможността НЕК да изкупува енергията от двете централи с гарантирана печалба, която на практика оскъпява цената на електроенергията между 10 и 12%, а в повечето случаи тя може да достигне и 20%. Сроковете на тези договори са 15-годишни и текат от 2009-а и 2011-а година.
Прокурор Нели Златкова, която прави анализ на работата на ЧЕЗ и другите електроразпределителни дружества, критикува работата на МИЕТ, че в качеството си на съсобственик на акции от тези дружества е занижил контрола и дейността. Така само за 2007-а и 2011-а година държавата трябва да приключи финансовата година с печалби, които се разпределят между ЧЕЗ и държавата, но такива печалби няма разпределени. Само за 2010-а година е разплатена такава печалба, а неразплатената печалба от 2012-а година възлиза на над 592 000 лв.
Междувременно стана известно, че Европейската комисия ще разгледа оплакването на ЧЕЗ заради действия срещу компанията в България и ще направи всичко възможно, за да се спазват правилата на вътрешния пазар.
Това заяви председателят на Eврокомисията Жозе Мануел Барозу, след като миналата седмица Чехия подаде оплакването.