"В момента не очакваме някой да ни нападне. Заобиколени сме от държави приятели и държави членки на НАТО и ЕС. Премиерът е прав, че трябва да обърнем внимание върху нашата национална сигурност, но като се потрудим самите ние, а не все да чакаме някой да ни изпрати помощ. Трябва да погледнем себе си, преди да очакваме като просяци някой да ни изпрати нещо и да ни каже какво да правим".
Това заяви експертът по национална сигурност Боян Чуков пред Bulgaria ON AIR.
Според него министър-председателят не е получил достатъчно информация и няма ясна картина за случващото се по света, като се е задоволил само с политически декларации.
"Ние трябва сериозно да си зададем въпроса как функционират КСНС и Съветът по сигурността към МС. Аз съм бил секретар на Съвета по сигурността и мога да ви кажа, че тази структура не може да изпълнява своите основни задължения, защото няма този капацитет да предоставя на премиера аналитично-информационна продукция от много високо ниво. В България няма звено, което да събира и обработва целия поток от информация, който касае националната сигурност, и да го предоставя на премиер, президент, председател на НС", подчерта Чуков.
През последните 4-5 години за Българската армия е направено много, смята той. И отбеляза, че преди 7-8 години немалка част от политиците казваха, че няма смисъл да даваме пари за армията.
"В момента едва ли български войник ще отиде да се сражава някъде. Не става дума за пристигане в България на огромни въоръжени контингенти. Никой не говори за разполагане на допълнително оръжие на територията ни. Отделните страни в НАТО имат различен подход към случващото се в Украйна. Преди два дни министърът на отбраната на Украйна започна да изказва същото мнение като Москва - че не се очаква война между Украйна и Русия. Тук е надиграване между големите - Русия и САЩ. Повечето европейци участват като пешки, които ги местят на шахматната дъска", обясни експертът по сигурност.
На въпрос дали е възможно прекъсване на газовите доставки, Чуков коментира, че германците много добре си правят сметката, докато ние сме залисани кой какво е казал в Украйна или какво е казал Столтенберг и не разбираме, че сме на прага на криза със снабдяване на храни за населението.
Проблемът е с поскъпването на природния газ - селското стопанство в Европа е от тима на т. нар. хидропоника или биопоника, изкуствена настилка, върху която се слагат торове. Да, но торовете се произвеждат от природен газ. С покачването на цената, предприятията, които ги произвеждаха, фалираха. Затова и Русия ограничи износа на торове, на храни, обясни Чуков.
А китайците, като мъдри хора, имат чудовищни запаси от ориз, жито и царевица, изтъкна експертът.
Необходимо ни е аналитично звено, което да се занимава именно с тези въпроси, обясни Боян Чуков. Затова, според него, трябва спешно да бъде реорганизирано взаимодействието между КСНС и Съвета по сигурността, да сменим начина, по който те функционират, и разбира се, кадрите, които стоят зад тях.