През 2022 година се навършват 150 години от рождението на българския революционер и национален водач на българите в Македония и Одринско - Георги Николов Делчев. По този повод Фондация Македония, по идея на Проф. Пламен Павлов, създава Национален комитет Гоце Делчев, съобщиха от фондацията.
Днес се състоя и пресконференция на Национален научно-обществения комитет "150 години от рождението на Гоце Делчев", като събитието се проведе в БТА.
Целта на комитета е да подпомогне Република България и нейните културни институции да отбележат подобаващо кръглата годишнина от рождението на Гоце Делчев. Една от задачите на комитета е да поиска от Народното събрание на България да гласува 2022 година като годината на Гоце Делчев в България или Гоцева година.
"Това има съществено значение за всички елементи на националния живот и образование - всички випуски на военните училища, светските и граждански училища ще се наричат Гоцеви випуски", посочват от Фондация Македония.
След провелата се днес пресконференция, следващата стъпка в работата на комитета е провеждането на редица културни мероприятия преди и след датата на рождението на Гоце - 4 февруари. Комитетът вече е изготвил 3000 брошури на английски език, които да бъдат разпространени в институциите на Европейския съюз, както и сред европейските граждани, за да припомнят и информират за личността и делото на Гоце Делчев.
Планират се съвместни дейности с Народната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий", Националната опера и балет, Софийската филхармония, Националния военен университет "Васил Левски", Военната академия "Георги Стойков Раковски", Министерство на отбраната на България, Министерство на външните работи на България, Държавна агенция за българите в чужбина и още редица държавни институции.
Съпредседатели на комитета са акад. Васил Николов от БАН и акад. Георги Марков от БАН. Негови членове са доц. Георги Николов - председател Македонски научен институт, проф. Пламен Павлов - председател на Фондация "Васил Левски", проф. Николай Овчаров - председател на Асоциация на българите по света, проф. Даниел Вачков - директор на Института по исторически изследвания към БАН, доц. Мира Маркова - декан на Историческия факултет на Софийски университет "Св. Климент Охридски", доц. Николай Кънев - декан на Историческия факултет на Великотърновски университет "Св. Св. Кирил и Методий", доц. Красимира Александрова - директор на Народна библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", проф. Лучия Антонова - директор на Института по български език към БАН, доц. Пенка Ватова - директор на Института по литература към БАН, проф. Бони Петрунова - директор на Националния исторически музей, проф. Румяна Прешленова - директор на Института по Балканистика към БАН, Лиза Шапкарева - председател на Българско сдружение на родовете от Македония, Христо Христов - внук на Гоце Делчев, Наум Кайчев от Македонския научен институт и Виктор Стоянов - председател на Фондация Македония.
Целта на Национален комитет Гоце Делчев е да отбележи сред българите и европейските граждани и институции подобаващо паметта на Георги Николов Делчев, както и да представи неговият живот и дело в името на свободата на хората в Македония и Одринско, посочват създателите на комитета.