„Има координирана атака срещу националния интерес на България“, каза министърът на енергетиката Александър Николов на извънреден брифинг. По думите му срещу енергийната политика на кабинета се води подход, граничещ с война.
В ефира на bTV Румен Овчаров каза, че „Булгаргаз“ са сключили сделка за 60 хил. мегават часа природен газ с Румъния и остро критикува управляващите. Николов определи това като координирана атака. „През последните дни бяхме с колегите от министерството в Азербайджан. С безкрайна изненада през последните 24 часа от тази визита установихме, че докато сме извън България, страстите относно „Булгаргаз“ и спекулациите не спират, а напротив“, казва Николов.
Той допълни, че е много интересно как в рамките на по-малко от 12 часа с абсолютно успоредна реторика се изказват както хора от градивната опозиция, така и бивш енергиен министър и бивш премиер, както и двама вицепремиери от „не толкова далечното минало“. „За мен като групов говор и тези доста странни спекулации показват, че срещу енергийната политика на това правителство се води интересен подход, граничещ с война“, определи Николов. Той сравни ситуацията с преписване в гимназията, когато всички преписват грешно. „Мениджмънта на „Булгаргаз“ влиза в контрол в петък. Ако някой смята, че в рамките на шест часа може да се реализира нещо драстично и критично, нека ми каже как това се прави толкова бързо“, каза министър Никилов.
„През последните 24 часа установихме, че страстите относно конкретна компания в БЕХ не спират. Искам да внеса уточнения за хората, които решават да правят политика на гърба на българските потребители”, посочи Николов. Той обясни, че „Булгаргаз” е длъжен да спазва баланса си, както е планиран предварително. „Продажбите на борсов пазар и държавно контролиран пазар не са нещо изненадващо. Явно за някои хора те са”, каза още енергийният министър. След проверка от „Булгаргаз“ заявиха, че са продадени само 37 хиляди мегават часа с цел подобряване финансовото състояние на компанията. От партия ГЕРБ заявиха, че ще поискат да бъде свикана извънредна парламентарна комисия за случая.
Подходът относно управляването на човешкия капитал, хората, които правят структурата на предложенията към КЕВР, е критичен. Същото важи и за финансовото състояние и на управлението на ресурсите, добави Николов. Общият размер на сделките беше коментирано, че е 60 000 мегаватчаса, общият размер всъщност е 37 000 мегавата. Булгаргаз има задължения да управлява излишъците си. Размерът на общия излишък е 14% от планираното количество на дневна база. Когато се изтъргуват 37 000 мегаватчаса на средна цена от 150 лева, става дума за малко над 5 млн. лева, каза още Николов. "От целия обем на реализираните сделки - това да се спекулира, че количествата идват от „Чирен”, е смешно. От хранилищата, количествата, които са реализирани, са 2,8% от дневната консумация на България”, заяви още министърът.