"Закриването на специализираното правосъдие е само първа стъпка в съдебната реформа"
Това каза адвокат Петър Славов, народен представител в 43-тото Народно събрание, в интервю за БНР. Той изрази недоумение от удължения срок за предложения между първо и второ четене на законопроекта, при положение, че "нещата там до голяма степен са ясни".
Славов смята, че управляващите трябва да работят с по-високи темпове и изрази опасения "финализирането на този законопроект да не отиде за месец май", когато по думите му никой не знае какво ще се случи с оглед напрежението около избора на гуверньор на БНБ и "откровените удари под кръста, които започват да си разменят част от т.нар. коалиционни партньори".
Петър Славов попита и какво се случва с КПКОНПИ, където не сме видели законопроект и на предварителна фаза обществено обсъждане.
"При положение, че подобен спор възникна за гуверньора на БНБ, интересно при новата КПКОНПИ колко кандидатури ще имаме от управляващото мнозинство за председател на тази бъдеща структура и какви неща ще се случват", коментира адв. Славов.
"Българското общество е големият губещ от войната между институциите или по-скоро между върхушката на прокуратурата и органите на МВР", подчерта Петър Славов.
Като "голямото развитие по казуса от последните дни" адвокат Петър Славов определи готовността на прокуратурата да премине към дистанционен разпит на Васил Божков.
Славов направи аналогия с дългогодишния отказ на прокуратурата за разпита дистанционно и Цветан Василев за фалита на КТБ.
"Стават вече 8 години от този фалит. Ние нямаме производство в съдебна фаза до момента. Наистина е абсурдно, че на осмата година нашата прокуратура най-накрая се сети, и то по друго дело, че можело по видеоконферентна връзка да извърши този разпит най-после, за да може това дело да тръгне, а не да стои практически блокирано", каза той.
Юристът изрази очакване искането за разпита на Божков да бъде направено "грамотно и по начин, по който да следва да бъде уважено", а не "за да се отбие номерът".
"Може би именно визитата на Лаура Кьовеши в България раздвижи нещата. Този низ от събития се случи веднага след нейното посещение. Това е голямото ново в тази патова ситуация, която ние наблюдаваме с нашата прокуратура, когато тя откаже да свърши своята работа, както е редно", смята той.
Славов изрази предположение, че раздвижването на българските прокурори може да се дължи и на опасения "производството да не им бъде иззето и те да нямат контрол върху него".