Граждански организации поискаха всяка седмица да се провеждат заседания на кръглата маса за промяна на изборните правила. Това стана на форум в Народното събрание, който се провежда по инициатива на зам.-председателя на парламента Мая Манолова.
Тя очаква с представителите на гражданските организации да бъдат обсъдени както основните идеи за промени в изборните правила, така и процедурата, по която ще бъде изработен нов изборен кодекс. Мая Манолова съобщи, че ще бъде внесено предложение за създаване на парламентарна комисия на паритетен принцип, която да се занимава с изработването на новите изборни правила. Гражданските организации и движения няма да бъдат фон, а основен участник в процеса по изработването на новия изборен кодекс, подчерта Мая Манолова.
Тя посочи, че едно от основните искания на гражданите е за промяна в изборните правила и за нов изборен кодекс. По думите на Мая Манолова необходими са изборни правила, които да осигурят честни избори и да дадат възможност за включване на гражданите в политическия процес, защото демокрацията трябва да включва хората, а не да ги игнорира и демотивира от участие в изборите. Според нея честни избори въз основа на съществуващите изборни правила няма как да бъдат проведени.
Антон Димитров от Граждански форум „Промяна” поиска гражданските организации да имат представителство във всички комисии на Народното събрание.
Петьо Хаджиев от „Гражданско движение за защита на гражданите” попита Мая Манолова как е възможно БСП да прояви такава обществена незрялост и да не оцени в какъв момент се намира страната.
Найден Кирилов от партия „Република БГ” заяви, че трябва да се помисли за мажоритарния вот. „Подписите, които се изискват като минимум - 7000 подписа за регистрация на партия, от статистиката на ЦИК се оказва, че нямат значение, защото се видя, че при изборите за тези партии са гласували по 1000 души”, заяви Кирилов.
Таня Цанева от ГИСДИ предложи да се промени изискването за брой подписи за издигане на независими народни представители, така и да се възстанови преференциалното гласуване.
Според нея влизането в парламента на независими депутати ще даде възможност системата да започне да се пречиства чрез кандидати, които не са от политически сили.
Искаме едно ясно определени в Изборния кодекс на понятието „недействителен глас”. На последните избори има 18 000 такива. Настояваме да се спазва закона и избирателните секции да не са за повече от 1000 души.
Пълно освобождаване от политически квотен принцип в ЦИК, поиска Цонева.
Ангел Славчев от Движение за граждански контрол поиска заседанията на кръглата маса да се излъчват на интернет страницата на Народното събрание. Друго искане е срещата да се стенографира и да се публикува на страницата на парламента, както и да бъде съставен контактен лист на участниците. Към състава на кръгла масата трябва да бъде призован като почетен член омбудсмана, както и двама бивши конституционни съдии, смята Славчев. Той поиска решенията на кръглата маса да се вземат с поне две трети.
Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда предложи методиката за определяне на изборния резултат да бъде част от Изборния кодекс, ЦИК да публикува на сайта си изходния код на софтуера, който се използва при обработването на резултатите
Заместник-председателят на парламента мая Манолова отговори, че вече се води стенографски протокол на форума.
P.S.
Валякът, с който политическата олигархия мачка народа вече 23 години, се нарича пропорционална избирателна система.
Ако искате истинска промяна, подкрепете: 100% мажоритарни избори с възможност за отзоваване на депутатите.