Усилването на мисията „Air Policing“ по източните граници на НАТО осигурява увеличаване на съюзните способности в региона, без да се изключва основната роля на българските Военновъздушни сили (ВВС) и българските дежурни сили и средства за „Air Policing“ в осигуряването на въздушния суверенитет на България. Това обясни за БТА заместник-началникът на Щаба по операциите на ВВС полковник Юрий Луканов. Той допълни, че в хода на съвместната дейност по усилване на въздушния ни суверенитет българските ВВС трупат неоценим опит и повишават нивото на интеграция със съюзните дежурни сили и средства.
Миналата седмица Военновъздушните сили на Испания предислоцираха шест самолета Eurofighter F-2000 Typhoon в авиационна база "Безмер" в рамките на мисията на НАТО по усилена охрана на въздушното пространство по Източния фланг на Алианса в периода от 14 ноември до 2 декември 2022 г.
На Срещата на върха на НАТО в Уелс, проведена през септември 2014 г., държавните ръководители на страните членки одобриха План за готовност за действие, включващ прилагането на мерки за сигурност в отговор на анексирането на Крим, с които да бъдат демонстрирани решителността и сплотеността на съюзниците, поясни полковник Юрий Луканов. Той каза още, че една от мерките е провеждане на дейности за гарантиране на сигурността на въздушното пространство на съюзниците и включва усилване на мисията „Air Policing“ по източните граници на НАТО.
Какво е „Air Policing“?
По своята същност „Air Policing“ е мирновременна мисия на НАТО за контрол над въздухоплаването и охрана на въздушното пространство на страните членки на НАТО, обясни полковник Юрий Луканов. Той допълни че, мисията се ръководи от командващия на Съюзното командване по операциите и включва използването на системата за управление и наблюдение на въздушното пространство, системата за командване и управление на ВВС и подходящи сили и средства за противовъздушна отбрана, включително самолети-прехващачи, с цел опазване неприкосновеността на въздушното пространство на страните-членки на НАТО.
"На национално ниво мисията е част от задълженията на Българската армия за контрол над въздухоплаването и охрана на въздушно пространство на България в мирно време и се изпълнява денонощно през цялата година с дежурство на бойни изтребители", каза още заместник-началникът на Щаба по операциите на ВВС.
В България са проведени пет съвместни мисии по „Air Policing“
Първата мисия е през 2016 г. от 9 септември до 16 септември, реализирана съвместно с ВВС на САЩ, каза полковник Юрий Луканов. От 1 юли 2017 до 15 ноември 2017 г. бойното дежурство за „Air Policing“ на България е усилено със сили и средства от Военновъздушните сили на Италия. От 17 февруари до 31 март тази година бойното дежурство за „Air Policing“ на страната ни беше усилено със сили и средства от ВВС на Испания, а от 14 април до 31 май 2022 г. - със сили и средства от ВВС на Нидерландия, обясни той. В момента също тече съвместна мисия по „Air Policing“ с Испания.
ВВС на България не са участвали в мисии по усилване контрола на въздушното пространство на друга съюзна държава, уточни полковник Юрий Луканов.
Освен България, редица съюзни държави осъществяват усилване на мисията "Air Policing" на държавите от източния фланг на НАТО, обясни той. "Само в съседна Румъния мисии по усилен „Air Policing“ през последните години са изпълнявали дежурни сили и средства от ВВС на Португалия, Великобритания, Канада и др.", каза още заместник-началникът на Щаба по операциите на ВВС.
Независимо от динамичната военно-политическа обстановка в региона, мисията „Air Policing“ продължава да се изпълнява като мирновременна задача, каза полковник Юрий Луканов. "След началото на войната в Украйна бяха увеличени усилията на НАТО по наблюдение на обстановката и реализиране на планираните в Съюзното командване на НАТО по операциите мерки за сигурност по източните граници на Алианса, което е насочено към осигуряване усилване на способностите в региона и сигурността на съюзниците", добави той.