Първа копка на участъка Белокопитово-Панайот Волов от автомагистрала „Хемус” край Шумен направи днес в ранния следобед министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева. Общата дължина на отсечката е близо 5 км. На нея ще бъде изграден и най-големият пътен възел в страната, чрез който ще се осъществи връзка с пътя Варна-Русе и трасето за Силистра през с. Коритна.
Изпълнител на строително-монтажните дейности е фирмата „Автомагистрали-Черно море”. Стойността на поръчката е 65 769 410 лв. с ДДС, а парите са осигурени от държавния бюджет. Срокът на изпълнение е 2 години.
Церемонията започна с водосвет, отслужен от отец Димитър, съобщи пръв регионалният сайт Topnovini.bg.
„Строителството на автомагистрала „Хемус” се превръща в приоритет на правителството. Нейното изграждане ще се финансира изцяло с държавни средства. Надявам се да намерим необходимите пари”, каза при церемонията министър Десислава Терзиева.
„Благодаря на правителството, че повери на нас изграждането на участъка. Обещавам, че той ще бъде изпълнен качествено и в срок”, заяви изпълнителният директор на фирма „Автомагистрали-Черно море” Димо Димов.
Десислава Терзиева обясни, че в момента се правят предпроектни проучвания, за да се види откъде ще минава трасето на „Хемус”. „Драстични промени по него няма да има. Европейски пари за строителството на магистралата не се предвиждат. Може да се търси публично частно партньорство за довършване на трасето, стига да има достатъчно трафик”, каза министър Терзиева.Попитана за ремонта на пътя Велики Преслав-Върбица, тя уточни, че участъкът е включен в проекта „Транзитни пътища 5”. Тази седмица Министерски съвет е одобрил споразумението с Европейската инвестиционна банка и предстои ратифициране на договора за финансиране за още 3 години. „Ще има възможност пътят да се ремонтира”, обеща министър Терзиева и допълни, че за момента не е обсъждана смяна на директорите на областните пътни управления в страната.
Наред с областния управител на Шумен Венцислав Венков и кмета на града Красимир Костов на първата копка присъстваше и бившият шеф на Агенция „Пътна инфраструктура” Лазар Лазаров в качеството си на член на Управителния съвет. Отсъствието на новоизбрания председател на АПИ инж. Стефан Чайков не остана незабелязано. Това буди недоумение, тъй като досега винаги настоящ председател е представлявал агенцията при подобни тържествени събития.
„С тази отсечка приключва изпълнението на най-сложния участък от автомагистрала „Хемус”. За изграждането на пътния възел ще се издигнат 270 стоманобетонни греди, а съоръжението ще бъде на две нива. Пожелавам на строителите по-малко археологически разкопки”, опита да се пошегува Лазаров.
"Ще сезираме Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси за назначаването на инж. Стефан Чайков за председател на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура". При него е налице крещящ конфликт на интереси". Това заяви по-рано днес пред ПИК Лиляна Павлова, бивш министър на регионалното развитие и благоустройството.
Според нея назначаването на новия шеф на АПИ е в пълна несъвместимост. „Тази несъвместимост се изразява в това, че инж. Чайков има участие в 12 фирми, като в някои от тях е и акционер. За да може да заема поста председател на Управителния съвет на АПИ, той не трябва да има абсолютно никакво участие във фирми. Разбирам, че управляващите са искали да си назначат свой човек на важния пост, но поне трябваше да дадат един месец на Чайков да излезе от фирмите си”, категорична бе Павлова.