Експертът по енергетика Антон Иванов обясни пред БНР, че имаме добре изградена електропреносна система, но проблемите са в електроразпределителните системи, които се оперират от електроразпределителните дружества.
Липсата на достатъчно инвестиции в тези мрежи, особено в последните 10 години, води до все по-увеличаващ се брой откази. Състоянието на мрежата не е на ниво, с което трябва да се съгласяваме. Териториалното разпределение на инвестициите е въпрос, който следва да предлагат самите дружества, а КЕВР да въздейства чрез одобрение на техните инвестиционни програми. Водното регулиране е функция на електроенергийното.
Експертът поясни, че политиката, провеждана у нас след 2013 година, е насочена основно към поддържане на ниски цени за битовите потребители. Това води до ниското качество на услугата, която получаваме .
Шефът на КЕВР, Иван Иванов, обясни, че при авария в градските райони е необходимо да се премине към възстановяване на електроснабдяването до два часа. В извънградските райони този период е до 4 часа. Ако захранването не бъде възстановено до 24 часа, дружеството заплаща еднократна компенсация от 30 лева на всеки клиент. Ако продължи над 36 часа, за всеки период над 12 часа се заплащат 20 лева на всеки клиент. Изключение правят случаите, когато има форсмажорни обстоятелства .