Никой от нас не е получил писмено обяснение. В случая демократическият централизъм не е на високо ниво. Със сигурност не е в пряка връзка с демонтажа на Паметника на Съветската армия. Това каза в "Лице в лице" по bTV историкът и бивш министър на културата проф. Петър Стоянович, след като по-рано днес стана ясно, че БНТ спира излъчването на рубриката на проф. Стоянович "Живите архиви" в предаването на Георги Любенов по БНТ в събота.
Щом не те интересува рейтингът, качеството, явно те интересува нещо друго. Въпросът е на кого служи това нещо. Кой е поръчал свалянето, не знам. Не знам кой го е поръчал. Аз съм малък човек, не ги разбирам тези неща, заяви проф. Стоянович, цитиран от novini.bg.
Това е един дълбоко уплашен за бъдещето си човек. В такива случаи се сещам за Гогол, който в желание да изгони бесовете от себе си, накрая умрял от недохранване в собствения си работен кабинет, посочи бившият министър на културата, визирайки генералния директор на БНТ Емил Кошлуков.
Историкът коментира и темата за демонтажа на Паметника на Съветската армия.
Въпросът за законовата база беше на едно много дилетантско ниво. Не може в 21 век една европейска държава да поставя този въпрос. Нашата Альоша си отиде, после какво става? Другата част от въпроса е чисто идеологическа. Няма значение дали някой харесва паметника идеологически. Когато един античовешки режим, какъвто беше комунизмът, съпоставим с нацизма и фашизма, си отиде, неговите символи трябва да си отидат заедно с него. Не може в центъра на една държава да има паметник на Хитлер, на Сталин или на Мао Дзедун. Човек може да харесва или да не харесва Съветския съюз, САЩ или ЕС, но има една морална линия, когато не трябва да пресича. Този паметник е част от онова ужасно време, заяви проф. Петър Стоянович.
Ние продължаваме да не сме написали тази част от историята по нормален начин. Смятам, че този разговор може да бъде проведен спокойно и на научна база. Но обикновено тук се намесва политиката и всичко става много по-различно, каза още историкът.