На 6 януари в цялата страна се отслужват водосвети за Богоявление. Момчета и мъже от цяла България ще участват в ритуала по изваждане на кръста от ледените води на реки, язовири и басейни, защото който го извади, бива честит и здрав през цялата година. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, предвещава здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година, разказват от bTV.
Може би най-зрелищна и впечатляваща е традицията в Калофер. Подбалканското градче се събужда в празнична атмосфера. Веят се български трибагреници. Събрали са се хиляди души от цялата страна. Рамо до рамо калоферци се хващат и нагазват във водата, за да я накарат да „заври”, пеят песни, а гайдарите ги съпровождат.
След литургията шествието мина по улиците на Калофер, за да стигне до Черковския мост, откъдето беше хвърлен и Богоявленския кръст. След като беше изваден от водите, той беше даден на най-малкия участник в мъжкото хоро.
Точно 5 минути преди 8 часа сутринта, млади момчета и по-възрастни мъже- над 250 души, нагазиха във водите на река Тунджа. 6-годишният Мартин хвана кръста тази година в ледените води на Тунджа.
„Усещането е невероятно. За трета година идваме. Догодина пак. Учим децата да пазят традициите“, каза бащата на Мартин, който получи кръста, изваден от водите на Тунджа.