Различен механизъм на разпределение на таксите във входовете на жилищните блокове е в сила от началото на тази година. Собствениците на празните апартаменти също ще трябва да участват в общите разходи на етажната собственост, съобщи БНР.
Промените са ключови. Това е най-голямата реформа в закона от приемането му, смята адвокат Иван Марчев, който оглавява Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост. В нея членуват 28 дружества от почти всички големи градове. Целта ѝ е да обедини професионалните домоуправители.
Не се касае за солидарност, а за повече справедливост, коментира той относно новия механизъм за разпределение на разходите.
В предаването "Хоризонт до обед" Марчев прогнозира, че промяната "ще спомогне за изглаждане на междусъседските конфликти", тъй като много собственици на празни имоти досега са се възползвали от възможността да не плащат вноските за управление и поддръжка.
"Това е стъпка не в посока на увеличаване на напрежението между съседите, а на намаляване на напрежението и на уреждане на въпросите, свързани със събираемост и ремонти."
Практиката досега: собствениците, които биват издирени и поканени, обикновено започват да си плащат таксите; в редки случаи се стига до съд, поясни адвокат Марчев.
"До десетки хиляди левове съм виждал несъбрани вземания. Когато се касае за толкова големи суми, се налага да се прибягва до съдебни мерки. Разбира се, възможността за споразумение е винаги налична – това е най-доброто."
Да се води електронна книга на етажната собственост е добро улеснение, отбеляза още Иван Марчев и допълни, че има образци, които може да се ползват.