Искам да кажа на тези млади хора, които абсолютно искрено протестират, защитавайки българската природа, че тяхната кауза е важна за мен, за БСП. Това заяви лидерът на БСП Сергей Станишев на пресконференция в Стара Загора, помолен да коментира протестите срещу общоустройствения план на Царево.
„Ние ще изискаме от МОСВ и от МРРБ, от всички институции, които имат отношение към общите устройствени планове, тяхното становище по този конкретен проект за общ устройствен план. Трябва да се гарантират две неща: възможности за развитие на черноморските общини, в това число и за туристическото развитие, но трябва категорично да бъде защитена българската природа, в това число природен парк "Странджа", каза още Станишев.
Според него това е национално богатство, което не е за едно поколение и ще се търсят категорични гаранции срещу каквото и било презастрояване или разрушаване на българската природа.
„Това е моя политическа позиция и ангажимент. Според нас трябва и правителството да проведе диалог с всички черноморски общини. Искам да припомня, че по инициатива на КБ беше прието от този парламент нещо, което беше отложено и отхвърлено от предишния парламент - мораториум по отношение на строителството, на сделки по Черноморието, докато МОСВ не представи цялостен анализ, в това число за възможност за защитени територии, което трябва да стане към юни тази година. Това е срокът, вярвам че министерството ще го спази“, заключи Сергей Станишев.
Промените, които се направиха - облекчаване на лицензионните режими, плащането на ДДС-то в срок и разплащането с бизнеса, когато държавата е направила поръчка, са принципи, които бяха позабравени в последните години. Имаше произвол в това отношение и непредсказуемост. Направени са само първите стъпки и те не са достатъчни, но и правителството, и двете партии, които го подкрепят, имат волята да продължат по този път, стъпвайки именно на програмата, заяви още по време на срещата Станишев.
По думите му въпросът, който е от изключителна важност за региона, е свързан с енергетиката. „Българският енергиен сектор беше тотално дебалансиран. Той и сега е в тежка криза, но е един от кръвоносните системи на реалната икономика. Направиха се няколко важни неща, в това число и за старозагорския регион, като сърцето на българската енергетика“, каза още лидерът на БСП.
В тази връзка той посочи, че такса пренос е била рязко намалена. „Това даде възможност да се изнася ток отново. Ние се бяхме превърнали в транзитна държава. За Гърция и Турция се изнасяше ток от Унгария, през България и Румъния. Износът нарасна много през последното полугодие и това е изключително важно за старозагорския район, а освен това и за цялата икономика в България“, каза още лидерът на социалистите. По думите му много по-добре са заработили и мините, и държавните ТЕЦ-ове. Според него това е конкретен резултат именно от промените в закона, които са приети от НС с нужната политическа воля за това. Той изрази мнение, че намаляването на цената на тока дава позитивно отражение и върху бизнеса.
„Това струваше не малко усилия на правителството. Бяха споменати няколко действия, по които действително се работи и те са част от едно по-ново отношение към проблемите на икономиката и бизнеса - "Химко", "Ремотекс". За "Химко" се търси и вярвам, че ще се намери решение, за да може да заработи. Също така се търсят варианти и се водят разговори за "Ремотекс", така че това предприятие, което е изключително важно за българската енергетика, точно тук в региона, да работи, да има заетост. Трудни са разговорите към момента със собственика, но се търси решение и за това имаме воля“, каза още Станишев.
По думите му се работи с вицепремиера Бобева в диалог с двете парламентарни групи именно по програмата за реиндустриализация на България, която да бъде по-дългосрочна. Той заяви, че енергетиката е приоритет и ще остане водещ такъв. „Затова се работи и по преговорите за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" и се търси решение за АЕЦ "Белене". Представете си тези два проекта в следващите няколко години да стартират реално. Какво по-добре за реиндустриализацията. Много са напред нещата и в преговорите за "Южен Поток", който 4 години беше на трупчета“, каза още Станишев. Той бе категоричен, че тези проекти няма да пречат на енергетиката в региона на Стара Загора, защото предстои закриването на много мощности.